Quantcast
Channel: Lider Media
Viewing all 8311 articles
Browse latest View live

Ponoš: EK smanjivat će iznos bespovratnih kuna za greške u javnoj nabavi

$
0
0

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš potpisali su danas u Memorijalnom centru Nikole Tesle u Smiljanu i uručili ugovore o dodjeli ukupno 174.566.521 kuna bespovratnih sredstava nakon provedenog pozivnog natječaja „Povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u uslužnom sektoru-turizam, trgovina“.

Ministar Ćorić podsjetio je da je Ministarstvo 8. svibnja 2008. godine uputilo poziv zainteresiranim subjektima iz uslužnog sektora, nakon čega su do rujna zaprimljena 132 projekta prijedloga, od kojih je nakon provedene evaluacije njih 75 dobilo zeleno svjetlo za dodjelu bespovratnih sredstava iz EU Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“ Inicijalno, kazao je ministar Ćorić, za dodjelu je bilo planirano 76 milijuna kuna, ali s obzirom velik broj kvalitetnih prijedloga ukupne vrijednosti 311,5 milijuna kuna, osigurali smo gotovo 175 milijuna bespovratnih sredstava i danas podijelili ugovore za 42 prisutnih, od ukupno 75 odobrenih projekata.

Tomislav Ćorić, Foto: Mladen Volarić

– Kad smo se pitali gdje dodijeliti ove ugovore predstavnicima malih, srednjih i velikih poduzeća, nametnuo nam se Smiljan i ovaj Memorijalni centar Nikole Tesle, najvećeg velikana vezanog uz električnu energiju u posljednjih stotinu u nešto godina. A godinu ranije imali smo natječaj za povećanje energetske učinkovitosti u industriji, i to je, zajedno s ovim natječajem za turizam i trgovinu, najbolji način dodjele, a vi koji dolazite iz privatnog sektora, najbolje znate kako utrošiti ovako dobivena sredstva, jer su vaši projekti, kako prenosi direktor Ponoš, zaista izvanredni, kako po pitanju smanjenje potrošnje energije i smanjenja emisija stakleničkih plinova, tako i u provođenju društveno odgovornog, te konkurentnog poslovanja, kazao je ministar Ćorić.

Investicijama potaknutim ovim bespovratnim sredstvim, dodao je Ćorić, smanjit će se potreba za energijom iz konvencionalnih izvora za oko 5,5 milijuna kWh godišnje, uz istovremeno povećanje proizvodnje električne energije iz tih novoinstaliranih kapaciteta OIE-a za 9,7 milijuna kWh godišnje.

Stroga pravila, a greške idu na naplatu

Dubravko Ponoš iz Fonda ZOEU upozorio je prisutne da ovom dodjelom ugovora taj posao nipošto nije završen, naprotiv, do realizacije tih bespovratnih sredstava trebat će se ispoštivati sva vrlo stroga, birokratska pravila postavljena od strane Europske komisije koja i dodjeljuje novac, pa ima pravo i nametati svoja pravila.

To znači da ćete vrlo precizno morati sve odraditi u postupcima javne nabave, a Fond će vas u tome pratiti, pa tako za sve vas pripremamo radionicu o toj problematici, koja će se održati 19.ožujka u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Načinite li u tom postupku neku grešku, smanjit će se iznos koji je za vas odobren.

Foto: Mladen Volarić

Na pitanje koje su to greške, Ponoš kaže da ako se u natječajnoj dokumentaciji za neki proizvod ili uslugu koju se traži, propusti navesti tri riječi „ili iste vrijednosti“, ta će neopreznost koštati 25 posto odobrenih sredstava takvog investitora.

Među odobrenim projektima mnoštvo je hotelsko-ugostiteljskih kapaciteta, raznih gospodarskih objekata s orijentacijom na gradnju vlastitih fotonaponskih elektrana, pa do onih koji kombinacijom instaliranja obnovljivih izvora energije kao što su i dizalice topline, s gradnjom toplinskih ovojnica nastoje drastično smanjiti svoje potrebe za energijom.

Energetska obnova Fešte na Žutu i Auto-Hrvatske

Među malim poduzetnicima interesantan je primjer restorana „Fešta“ na otoku Žutu u Kornatskom arhipelagu, čiji se vlasnik Krešimir Mudronja u ime dobitnika ugovora obratio današnjem skupu. On je za Lider kazao kako se poslovanje toga restorana, poznatog u nautičarskom svijetu, može reći da je doista različito od ostalih subjekata s današnjeg skupa, pošto „Fešta“ posluje na otoku na kojem nema nikakve infrastrukture, pa se unatoč tome što je Žut u zaštićenoj kategoriji Krajobraznog parka, tolerirala upotreba dieselskih agregata, kojim se podmirivala energetska potreba ugostiteljskog objekta, ali i rad desalinizatora morske vode, koji je instaliran prije 15 godina, kao i biopročistača otpadnih voda.

Krešimir Mudronja, Foto: Mladen Volarić

Planiranom instalacijom fotonaponskih panela, kaže Mudronja, dobit će na raspolaganje dodatnu električno snagu od 30 kW, čime očekuje smanjenje rada agregata za barem 30-ak posto. Od ukupne investicije od 920 tisuća kuna, bespovratni udio EU novca je 720 tisuća kuna.

Pavao Jurković, Auto-Hrvatska, Foto: Mladen Volarić

Nausprot takvim „robinzonskim“ uvjetima na Žutu, među velikim dobitnicima bespovratnih sredstava je i Auto-Hrvatska d.d., čiji je predstavnik Pavao Jurković za Lider kazao da će odobrenih 5,5 milijuna kuna biti dio investicije rekonstrukcije i energetske obnove jedne hale, izmjena rasvjete, monitoring režija, te uvođenje dizalice topline „zrak-voda“ kojom će se grijati dio upravne zgrade. Njome će se zamijeniti postojeći sustav čilera čija je radna tvar „R33“ već sad zabranjena. Dio kotlovnice s plinskim postrojenjem će ostati, i služit će kao „backup“ i ispomoć dizalici topline u slučaju ekstremnih hladnoća. Dizalica topline trebala bi grijati oko 2.500 kvadrata bruto razvijene površine zgrade.

The post Ponoš: EK smanjivat će iznos bespovratnih kuna za greške u javnoj nabavi appeared first on Lider Media.


Kaufland Hrvatska treću je godinu zaredom dobitnik certifikata Poslodavac Partner

$
0
0

Kaufland Hrvatska treću je godinu zaredom dobitnik prestižnog certifikata Poslodavac Partner koji dodjeljuje konzultantska kuća SELECTIO tvrtkama koje ostvaruju visoke standarde kvalitete u upravljanju ljudskim resursima. Također, povezano društvo Europa – upravljanje nekretninama drugu je godinu zaredom dobitnik Certifikata.

U Kauflandu su usmjereni na to da se zaposlenici osjećaju ugodno od prvog dana te stoga prakticiraju Dan dobrodošlice tijekom kojeg zaposlenici u novom radnom okruženju dobiju korisne informacije, upoznaju rukovoditelje i kolege, a dobiju i simboličan poklon dobrodošlice. Potrebno je istaknuti i strukturirano uhodavanje – uvodno školovanje zaposlenika za svoje radno mjesto te dodatno, za sve nove rukovoditelje, Ljudski resursi organiziraju uhodavanje kako bi ih osnažili za upravljačku funkciju.

Direktorica sektora Ljudski resursi u Kauflandu Hrvatska, Dunja Firšt, naglasila je u kojoj mjeri je u Kauflandu razvoj ljudi u fokusu:

„Ponosni smo na velik broj dana internih i eksternih edukacija na kojima veliku pažnju posvećujemo razvoju kompetencija, upravljačkih vještina i stručnih znanja. Posvećeni smo jačanju rukovoditeljskih kompetencija kroz strukturirane edukacijske i razvojne programe. Jako se trudimo slušati i čuti što nam zaposlenici daju kao povratnu informaciju te temeljem toga unaprijediti naše HR prakse i podići standarde. Postavili smo sustav Talent managementa i educirali cijeli rukovodeći kadar te time postavili dobre temelje za jasan sustav razvoja, napredovanja i nasljeđivanja. Drago nam je da se i kroz proces certifikacije vide pomaci i sigurna sam da ćemo i dalje nastaviti s uvođenjem i razvojem kvalitetnih HR praksi.“

Svojim zaposlenicima Kaufland nudi jako dobre uvjete za rad pa tako postoji elektronička evidencija radnog vremena kroz koju je zajamčeno da će svaka odrađena minuta zaposleniku biti plaćena. Kaufland u svim poslovnim područjima nudi 5-dnevni radni tjedan, a zaposlenike motiviraju i kroz pakete pogodnosti koji se svake godine nadopunjuju. Zaposlenici Kauflanda za svoj rođendan primaju znak pažnje kroz simboličan poklon, dobivaju božićne poklon pakete te božićnicu i poklon za dijete, poklon pakete za svako novorođeno dijete zaposlenika i plaćeni dopust na prvi dan škole prvašića. U Kauflandu brinu i za zdravlje zaposlenika kroz različite inicijative za zdravi život koje uključuju radionice i edukacije, zdrave poklone te sufinancirane sportske programe. A kako bi se zaposlenici imali priliku družiti izvan radnog mjesta, upoznavati i jačati timski duh, Kaufland dva puta godišnje organizira druženja u neformalnoj atmosferi za sve zaposlenike.

Kaufland veliku pažnju poklanja i društveno odgovornom poslovanju te organizira različite DOP aktivnosti, kako u vidu brige za zajednicu, tako i za svoje zaposlenike. Jedna od takvih je i Zeleni dan – dan volontiranja koji je uključivao zaposlenike Kauflanda koji su volontirali na više od 40 lokacija diljem zemlje te tom prilikom uređivali i čistili okoliš.

Treći zaredom certifikat Poslodavac Partner samo daje vjetar u leđa te je pokazatelj kako se ovo poduzeće kreće u ispravnom smjeru, a briga za zaposlenike svakako je na prvom mjestu.

Projekt Certifikat Poslodavac Partner podržava generalni pokrovitelj portal MojPosao i poslovni tjednik Lider kao medijski pokrovitelj. Više o projektu Certifikat Poslodavac Partner možete doznati na stranici projekta www.poslodavacpartner.org.

Trenutno je 51 nositelj certifikata u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Srbiji: 24sata, A1 Hrvatska, AbbVie Hrvatska, AbbVie Bosna i Hercegovina, AbbVie Biopharmaceuticals GmbH Srbija, AbbVie Biofarmacevtska družba Slovenia, Addiko Bank, Aminess hoteli i kampovi, Atlantic Hrvatska, Atlantic Srbija, Cemex Hrvatska, Ciklopea, Coca-Cola HBC Hrvatska, Coca-Cola HBC B-H Sarajevo, CROSCO, Erste&Steiermärkische Bank, Europa – upravljanje nekretninama, FINA gotovinski servisi, Heineken Hrvatska, Henkel Croatia, HEP Opskrba, Herbalife Hrvatska, HiPP Hrvatska, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Hrvatska pošta, Hrvatska poštanska banka, Hrvatski Telekom, INA, INA MAZIVA, JGL, JT International Zagreb, Kaufland Hrvatska, Lidl Hrvatska, Luckia Hrvatska, McDonald’s Hrvatska, Molson Coors Bosna i Hercegovina, Mylan Hrvatska, Philip Morris Zagreb, Plavi tim, PLIVA Hrvatska, Poslovna inteligencija, Procter & Gamble, Raiffeisenbank Austria, Sandoz, Sberbank, SOS Dječija sela Bosna i Hercegovina, STSI, Tele2, Top Računovodstvo Servisi, Valoviti papir Dunapack i Zagrebačka pivovara.

The post Kaufland Hrvatska treću je godinu zaredom dobitnik certifikata Poslodavac Partner appeared first on Lider Media.

Dionica Tehnike pala i 45 posto nakon objave rezultata poslovanja

$
0
0
Zagrebačkoj

Nakon objave rezultata poslovanja za 2018. dionice Tehnike na Zagrebačkoj burzi pale su i do 45 posto u odnosu na početnu cijenu. Zadnja transakcija zabilježena je prošlog četvrtka na 126 kuna po dionici. Danas, samo pola sata nakon objave rezultata – pad prihoda od 38,9 posto i rast gubitaka od 106 posto – cijena je pala na 109 kuna, da bi se kasnije tokom dana dionice prodavale i za 70 kuna, pa je cijena vraćena na 76 kuna, što je 40 posto niža vrijednost dionice nego prije objave rezultata.

Na upit s burze iz Tehnike je stiglo očitovanje u kojem se izjavljuje da im ‘nisu poznate nove okolnosti, niti činjenice, koje utječu ili bi mogle utjecati na cijenu financijskog instrumenta uvrštenog na uređeno tržište Zagrebačke burze, a koje nisu, kao informacije, ranije dostavljene Burzi. Ukoliko ćemo imati neke nove/promijenjene cjenovno osjetljive informacije, obavijestit ćemo Burzu i javnost’, stoji u očitovanju Tehnike.

Investitori su u utorak protrgovali 861 komad dionica Tehnike, što je promet od 71.600 kuna. Nije puno, ali ilustrira povjerenje ulagača.

The post Dionica Tehnike pala i 45 posto nakon objave rezultata poslovanja appeared first on Lider Media.

Četiri koraka važna za upravljanje talentima i ostvarenje punog potencijala

$
0
0
Astrid Kleinhanns-Rollé

Bečki filharmonijski orkestar, nesumnjivo jedan je od najpoznatijih u svijetu. Njegove izvedbe nisu slučajnost, rezultat su zajedničkog rada svakog člana orkestra, a svaki taj član je talent za sebe. Kako bi orkestar zvučao sjajno svaki od talentiranih članova mora izraziti sebe do maksimuma, iskoristiti svoj potencijal te na taj način doprinijeti timu. Ista stvar se može preslikati i na korporativni menadžment. To je prepoznala dr. Astrid Kleinhanns-Rollé, direktorica poslovne škole WU Executive Academy, i predstavila četiri koraka važna za upravljanje talentima kako bi pojedinci uistinu iskoristili vlastiti potencija – bili najbolja verzija sebe – i dali sve od sebe u svakodnevnom poslu.

Prije više od 20 godina čuli smo za termin „rat za talente“. Godine 1997. Steven Hankin ga je prvi put upotrijebio u McKinseyjevoj studiji, a kojom se referirao na iznimno težak proces pronalaska odgovarajućih kandidata za iznimno važne poslove.

Otada do danas, samo kako bi vidjeli da dobivaju novi poticaj, mnogi tvrde da je bitka za najbolje od najboljih gotova. U vrijeme digitalne transformacije rat za talente se nastavlja i izvor je stalne brige za poslovanje. Trenutno, upravljanje talentima uključuje mnogo više od brendiranja poslodavaca, zapošljavanja i zadržavanja zaposlenika. Potreban je holistički pristup.

Sam talent nije dovoljan da budemo najbolja verzija sebe

Razlog tome je činjenica da je organizacijski talent upravljanja odavno prestao služiti isključivo pronalaženju talenata, već je riječ o pronalaženju najboljih među njima. Ali, kako to postići? U praksi postoje krucijalni aspekti u kontekstu hoće li talent moći otkriti svoj puni potencijal i nastupiti na najbolji mogući način. Od razine odbora do direktno nadređenih, mora postojati svijest da sam talent nije dovoljan. “Osobe na upravljačkim pozicijama trebaju redovito razmišljati o svojim načelima upravljanja i razvijati smjernice za upravljanje talentima”, preporučuje dr. Astrid Kleinhanns-Rollé, direktorica poslovne škole WU Executive Academy.

Kada je riječ o izradi smjernica za upravljanje talentima i rješavanju pitanja koja su u ovom kontekstu relevantna, apsolutno je važno imati na umu cjelokupnu korporativnu strategiju, stavljajući poseban naglasak na sljedeća četiri koraka:

Korak 1: Razvoj odgovarajućih vještina za budućnost

Orkestri se ne sastoje samo od violinista, jednako tako i organizacije trebaju različite kadrove. Za njih je važno znati koje vještine zahtijevaju i kada. Pojedinci, pak, moraju znati u kojim sredinama mogu najbolje iskoristiti svoje prednosti. “Imati određene vještine unutar organizacije od ključne su važnosti u pogledu toga jesu li prikladne za budućnost“, kaže Astrid Kleinhanns-Rollé. Stoga je od vitalne važnosti da organizacije redovito procjenjuju koje od potrebnih vještina već imaju na raspolaganju. Štoviše, organizacije moraju biti svjesne individualnih snaga svojih zaposlenika i što je potrebno za razvoj i zaokruživanje tih prednosti.

Korak 2: Stvorite što je više moguće prostora za oslobađanje talenta

„Inovaciji treba dati prostora kako bi uspjela“, nastavlja Astrid Kleinhanns-Rollé. Mnoge se organizacije usredotočuju isključivo na inovacijske metode i alate. Međutim, kao i u umjetnosti, kreativnost i inovativnost ne mogu napredovati ako nema odgovarajućeg okruženja.

Hvatanje u koštac s problemima je sastavni dio procesa davanja prostora talentima za agilno razmišljanje i eksperimentiranje. “Organizacije moraju biti u stanju nositi se s projektima koji u početku nisu 100% strukturirani.” Jake unutarnje i vanjske mreže igraju ključnu ulogu što se tiče agilnih organizacijskih postavki; zajednički rad bit će neophodan u budućnosti. Pluralnost, tj. interdisciplinarni skup talenata i vještina, postaje odlučujući čimbenik. “Baš kao i u orkestrima, timski rad je sine qua non za postizanje vrhunske izvedbe”, kaže Astrid Kleinhanns-Rollé.

Korak 3: Poznavanje talenata i njihovih potreba

Osobe na upravljačkim pozicijama zaposlenicima ne mogu narediti da budu motivirani. Umjesto toga, trebali bi shvatiti što pojedince motivira: oko čega osjećaju strastvenost, što ih brine te što žele postići. Kada je riječ o motivaciji talenata da se realiziraju na najbolji mogući način, tvrtke za to moraju stvoriti odgovarajuće okruženje i razumjeti čimbenike koji mogu imati motivirajući učinak. „U prošlosti, ljudi nisu toliko sumnjali u svrhu svoga rada; to se promijenilo. Danas sve generacije žele znati smisao onoga što rade te koje promjene i utjecaj mogu ostvariti u širem kontekstu.“

Korak 4: Promisliti o vodstvu

“Svi trebamo vlastitu pozornicu, na ovaj ili onaj način”, kaže Astrid Kleinhanns-Rollé. Povratne informacije i prepoznavanje ključni su elementi svakog modernog pristupa upravljanju talentima. Međutim, oni zahtijevaju, iznad svega, vještinu koja nije nužno široko rasprostranjena među osobama na upravljačkim pozicijama: sposobnost slušanja, postavljanja pravih pitanja i zanimanje svakog zaposlenika kao pojedinca. I spremnost da dopuste ostalima da “sjaje”. “Čineći to, doprinosite nečemu divnom: pomažete u stvaranju okruženja u kojem se izaziva strast, prihvaćaju se razlike i ljudi međusobno komuniciraju na poštovan način.” Ali da bi pojedinci mogli nastupiti na najbolji mogući način, potrebno je i jedno i drugo: priznanje i uvažavanje

The post Četiri koraka važna za upravljanje talentima i ostvarenje punog potencijala appeared first on Lider Media.

Tedeschi: Kapitala ima ko’ pijeska u pustinji, ali premalo je uvida u vlastite slabosti

$
0
0

– Ono što nas treba zabrinjavati je broj potrošača. U regiji Adria otišlo je više od 300.000 ljudi – potrošača Atlantica, Agrokora, Podravke, a oni koji su ostali stare. Prosječna starost iznosi 43 godine, postali smo najstarije tržište na svijetu. Najveći broj budućih rođenih će biti u Africi, više od polovice. Europa je staro tržište, 18 posto stanovnika Europe je starije od 65 godina, a 16 posto mlađe od 18 godina. To nas treba ozbiljno zabrinjavati. Kontinuirano ćemo morati prilagođavati poslovni model i asortiman – rekao je Zvonimir Mrsić, savjetnik u Agrokoru na okruglom stolu koji je organizirala Hrvatska udruga alumnija Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Tedeschi je odgovorio Mršiću na činjenicu da je iz Hrvatske otišlo 300.000 potrošača.

– To i dalje mogu biti naši potrošači. Pojačanim izvozom možemo ih opet imati – kazao je predsjednik Uprave Atlantica Emil Tedeschi.

Miodrag Šajatović, Zvonimir Mršić, Emil Tedeschi, Boris Vujčić, Foto: Dražen Lapić/Lider

Uz njih dvojicu na panel diskusiji sudjelovao je i guverner HNB-a Boris Vujčić, a moderator rasprave je bio glavni urednik Lidera Miodrag Šajatović.

Novi Agrokor samo što nije krenuo poslovati

Mršić je istaknuo kako je Agrokor u fazi predimplementacije, novi Agrokor će pod novim imenom početi poslovati vrlo brzo.

– To dogovaramo s vjerovnicima. Nakon krize idemo u novu realnost i tome ćemo prilagoditi biznis modele. Kada to radi najveći igrač na tržištu, tome će se prilagođavati i drugi. Prelazak Agrokora u novi format iziskivat će dodatne napore i u Agrokoru i u hrvatskoj ekonomiji. Nadam se da HNB neće smanjivati procjene rasta. Vjerujemo da će implementacija dati dodatnu sigurnost u regiji,  još postoji stupanj neizvijesnosti – kazao je Mrsić.

Zvonimir Mršić, Foto: Dražen Lapić/Lider

Je li Hrvatska spremna za recesiju?

Guverner HNB-a Boris Vujčić kaže kako ciklus ekspanzije na globalnoj razini dolazi svome kraju.

– Ne možemo govoriti ni o čemu sličnom 2008/2009. Danas su, globalno, banke bolje kapitalizirane, s većom likvidnošću. Ako postoji problem, on je u europskim bankama i nebankarskom sektoru. Razina duga je ogromna, veća nego prije zadnje krize. To je problem. Mi smo u ciklusu povijesno niskih kamatnih stopa, koji nikad nije tako dugo trajao. To su rizici u globalnom okružju, kazao je Vujčić.

Premalo transformacija u realnom sektoru

U realnom je sektoru danas bolje nego prije,

– Više puta sam govorio o odgovornosti društvenih elita. U realnom sektoru premalo kompanija se transformira. Posebno me brine konkurentnost naših kompanija. Povike HUP-a, HGK, vraćamo na Markov trg, a koliko je kompanija krenulo na nova tržišta, nove poslovne modele, ulaze li u obrazovanje te istraživanje i razvoj? – pita se čelni čovjek Atlantic Grupe Emil Tedeschi.

Emil Tedeschi, Boris Vujčić, Foto: Dražen Lapić/Lider

Napominje ako to nismo naučili na primjeru Agrokora i Uljanika, onda nismo ni zaslužili bolje.

– Kapitala danas ima ko’ pijeska u pustinji, imamo puno izvora jeftinog novca, ali premalo je sposobnosti uvida u vlastite slabosti pa da se napravi bolje. Možemo kritizirati Vladu, prenapuhani proračun, neprovođenje promjena.  Ali kako očekivati te vještine od javnog ako nemamo iste u realnom sektoru  – jasan je bio Tedeschi.

The post Tedeschi: Kapitala ima ko’ pijeska u pustinji, ali premalo je uvida u vlastite slabosti appeared first on Lider Media.

Marinko Škare o povećanju BDP-a od 2,6 posto: Očekujem lagano zaustavljanje rasta

$
0
0
Marinko Škare

BDP-a je u četvrtom tromjesečju 2018. porastao 2,3% u odnosu na isto tromjesečje 2017., procjene su Državnog zavoda za statistiku. Usporedba posljednjeg kvartala 2017. i 2018. godine pokazuje kako su gospodarska kretanja u tim razdobljima bila gotovo identična. U četvrtom kvartalu 2017. BDP je rastao 2,2 posto, a 2018. svega 0,1 posto više od toga. Međutim, iako su bili na istoj razini, sada su vidljivi znakovi usporavanja gospodarstva, kaže za Lider ekonomski stručnjak Marinko Škare.

BDP u 2018. realno je veći za 2,6% u odnosu na 2017.
– Sve je u okviru očekivanja, nema spektakularnih iznenađenja. Lagano iznenađenje je skok osobne potrošnje, ali ni on ne izlazi previše iz očekivanih granica, budući da se zbog poreznih rasterećenja porast očekivao. Gledajući druge komponente – industrijsku proizvodnju i izvoz vidljivo da je rast BDP-a isključivo uvjetovan rastom osobne potrošnje, a ona sada u odnosu na četvrti kvartal 2016. usporava – kaže Škare, profesor na pulskom Fakultetu ekonomije i turizma.

Kao pozitivan skok Škare izdvaja i rast bruto investicija u fiksni kapital koji se u prosjeku kretao oko 3,6 posto, a sada je došao na 6,1. Međutim, i to je posljedica već započetih investicija u turizmu, dopune turističkih sadržaja, izgradnja hotela i infrastrukture, a ne novih proizvodnih postrojenja i opreme.

– Nema promjena što se tiče potrošnje države. Izvoz ima isto naznake usporavanja. Izvoz roba usporava, dok izvoz usluga još ima pozitivan trend koji je imao i prije. To je vezano uz usporavanje industrijske proizvodnje koju imamo već nekoliko mjeseci zaredom i uvoza robe koji je kao posljedica toga porastao. Ulazimo u fazu gdje će se stope rasta kretati u prosjeku između 2,3 i 2,5 posto. Tako da slične rezultate možemo očekivati i u ovoj godini – tumači te dodaje kako su analitičari spominjali kako će se negativan rast u Italiji i usporavanje rasta u Njemačkoj odraziti na danas objavljene rezultate, ali, ti efekti će ipak biti vidljivi tek u rezultatima za prvi kvartal ove godine.

Dakle, realno je da se osim usporavanja može očekivati i lagano zaustavljanje rasta, odnosno značajnije usporavanje rasta. Ne krize i recesije, ali usporavanje rasta u svakom slučaju, zaključuje Škare uz dodatak kako je porast osobne potrošnje uz intervencije HNB-a na financijskom tržištu utjecao na lagani porast cijena no, zasad nema nikakvih naznaka inflacije.

The post Marinko Škare o povećanju BDP-a od 2,6 posto: Očekujem lagano zaustavljanje rasta appeared first on Lider Media.

Hrvatska izašla iz procedure prekomjerne makroekonomske neravnoteže

$
0
0

Nakon pet godina, Hrvatska je izašla iz procedure prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, priopćila je Vlada u srijedu.

– Europska komisija je u svom redovitom godišnjem Izvješću za Hrvatsku, kojeg donosi u okviru Europskog semestra za 2019. godinu, potvrdila napredak Hrvatske u provođenju strukturnih reformi. stoji u prioćnju Vlade. Ističu kako je zabilježen napredak u provedbi svih četiriju preporuka Europske komisije u odnosu na prošlu godinu i, još važnije, ustanovljen je izlazak Hrvatske iz dugogodišnje procedure prekomjernih makroekonomskih neravnoteža u kojoj se nalazila još od 2014. godine – stoji u priopćenju Vlade.

– Odlukom Europske komisije Hrvatska je svrstana u višu kategoriju, u društvo država članica Europske unije sa stabilnim gospodarstvima, zajedno s Njemačkom, Irskom, Francuskom, Nizozemskom, Rumunjskom, Španjolskom, Portugalom, Švedskom i Bugarskom – izjavio je ovom prigodom predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Europska komisija u svom Izvješću navodi razloge izlaska Hrvatske iz ove procedure:

  • gospodarski rast bio je zasnovan na domaćoj potražnji te na naročito snažnoj osobnoj potrošnji,
  • rast je bio zasnovan i na dinamičnim privatnim ulaganjima, budući da su uvjeti financiranja povoljni,
  • neizvjesnosti koje su bile povezane s restrukturiranjem Agrokora sada su u velikoj mjeri otklonjene.
  • javni dug se nastavio smanjivati kao rezultat razborite fiskalne politike i dinamičnog rasta bruto domaćeg proizvoda.

Vlada se u priopćenju hvali s time da je Komisija u svom Izvješću utvrdila da je Hrvatska, u odnosu na prošlu godinu, zabilježila napredak u svakoj od njenih specifičnih preporuka, što u dosadašnjim Izvješćima Komisije nije bilo slučaj.

– Pristup Vlade koji se temelji na tzv. ‘trokutu uspješnosti‘, koji čine fiskalna konsolidacija, strukturne reforme i ulaganja, već je doveo do povećanja dohotka stanovništva i rasterećenja gospodarstva, dok je cilj svih reformi koje se poduzimaju nastavak podizanja konkurentnosti hrvatskog gospodarstva i životnoga standarda naših građana – stoji u priopćenju.

Izlazak iz ove procedure vrlo je bitan jer otvara put ka ulasku Hrvatske u tečajni mehanizam (ERMII), odnosno otvara vrata za uvođenje eura u Hrvatskoj.

Inače, makroekonomske neravnoteže u jednoj zemlji EU-a, primjerice veliki manjak tekućeg računa ili balon na tržištu nekretnina, mogu štetno utjecati na druge države članice EU-a. To se pokazalo tijekom globalne financijske krize. Zbog toga je 2011. uveden postupak u slučaju makroekonomske neravnoteže. Njime se omogućuje pojačani nadzor zemalja u kojima su utvrđene prekomjerne neravnoteže u okviru postupka u slučaju prekomjerne neravnoteže.

The post Hrvatska izašla iz procedure prekomjerne makroekonomske neravnoteže appeared first on Lider Media.

Adris 44Cup: Nakon 10 godina u Rovinj ponovno stiže svjetska jedriličarska elita

$
0
0

Od 28. svibnja do 2. lipnja ove godine u organizaciji Sail La Vie i JK Maestral, a pokroviteljstvom Adris grupe, Rovinj će ponovno ugostiti jedno od najatraktivnijih svjetskih jedriličarskih natjecanja – Adris 44Cup. Regata će se održati netom nakon otvorenja novog Grand Park Hotel Rovinj-a i ACI-jeve marine.

44Cup svjetska turneja sastoji se od pet regata koje se održavaju na različitim lokacijama diljem svijeta. Svi timovi jedre na identičnim jedrilicama klase RC44 koje je dizajnirao Russell Coutts, peterostruki pobjednik America’s Cupa i jedan od najvećih jedriličara svih vremena. Svaki tim sastoji se od vlasnika jedrilice, četiri amatera, tri profesionalna jedriličara i taktičara. Brodovi su izrađeni korištenjem iste tehnologije koja se koristi i za proizvodnju šasija bolida formule te imaju velika ubrzanja, a mogu jedriti po svim uvjetima, što jamči uzbudljivo i izjednačeno natjecanje u kojemu je presudna vještina posade i kormilara.

„Ovim vrhunskim događanjem Rovinj i Hrvatska ponovno će biti prepoznate kao poželjne sportske i turističke destinacije. Pokazali smo da je za razvoj vrhunskog turizma nužan razvoj visokokvalitetnih smještajnih jedinica i prepoznatljivih evenata. Ovogodišnji 44Cup nije samo regata već i slavljenje novog Grand Park Hotel Rovinj-a i nove ACI-jeve marine koje će biti središte cijelog događaja“, istaknuo je predsjednik Uprave Maistre Tomislav Popović dodajući kako će pored dosadašnjih četiri milijarde kuna, Adris grupa u turistički dio poslovanja do 2021. investirati dvije milijarde kuna.

Adris 44Cup bit će najveći ovogodišnji jedriličarski spektakl u Hrvatskoj

Adris grupa podržava vrhunska sportska natjecanja kao dio poslovne strategije poticanja izvrsnosti na svim područjima. Podsjetimo, Rovinj je pod pokroviteljstvom Adris grupe 2006. godine ugostio ACI Match Race Cup, svjetsku jedriličarsku elitu kroz Adris RC44 Cup (2011) i Adris RC44 World Championship (2012). Ovogodišnje uvrštavanje u kalendar samo je još jednom potvrdilo kako je Rovinj prepoznat kao idealna nautička i sportska destinacija kojoj se mnogobrojni sudionici najvećih svjetskih regata poput America’s Cupa ili Volvo Ocean Racea vrlo rado vraćaju.

U Hrvatskoj se krajem svibnja i početkom lipnja očekuje desetak brodova i stotinjak jedriličara.

The post Adris 44Cup: Nakon 10 godina u Rovinj ponovno stiže svjetska jedriličarska elita appeared first on Lider Media.


FOTO: HPB ostvario rekordne poslovne rezultate, neto dobit premašila 150 milijuna kuna

$
0
0

Hrvatska poštanska banka (HPB) u 2018. godini ostvarila je neto dobit od 150,2 milijuna kuna, odnosno rekordnu bruto dobit od 183,2 milijuna kuna. Rezultat je posljedica rasta u svim ključnim segmentima poslovanja, naglasila je Uprava HPB-a na predstavljanju rezultata.

Krediti poduzetništvu rasli su 20,6 posto, a stanovništvu 13,4 posto.

– Fokus ove godine bit će nam poslovanje s gospodarstvom – naglasio je predsjednik Uprave Tomislav Vuić.

Domagoj Karadjole, član Uprave HPB-a, kazao je kako je prošla godina bila jako dobra godina.

– Zauzeli smo šesto mjesto na tržištu, imovina je porasla više od sedam posto. Tome je pridonio rast kreditiranja. Operativna dobit je pala zbog pada kamatnih stopa. Doprinos pozitivnom trendu je i smanjenje udjela loših plasmana. Likvidnosna pozicija banke i dalje je jaka, bilježimo rast depozita. Adekvatnost kapitala je preko 17,5 posto – rekao je Karadjole.

Marina Puljiz, izvršna direktorica Sektora poslovanja s velikim poduzećima i javnim sektorom rekla je kako HPB sufinancira EU projekte i razmatraju 20 velikih projekata.

– Krajem 2018. sektor je dosegao volumen plasmana od pet milijardi kuna i nastavljamo povećavati broj klijenata u gospodarstvu, posebno u lokalnoj zajednici. Stvorili smo pretpostavke za podršku njihovom snažnijem razvoju korištenjem EU fondova i financiranjem velikih projekata – rekla je Puljiz.

Napomenula je kako se fokus u 2019. temelji se na nekoliko stupova, a kao tržišnu nišu prepoznali su EU fondove. Nakon toga su slijede greenfield investicije, te financiranje izvoznika.

– HPB planira postati jedna od vodećih banaka u sufinanciranju i predfinanciranju projekata iz ESIF fondova za što je zainteresiran veliki broj jedinica lokalne samouprave i javnih ustanova. Posebno su brojni upiti za osiguranje likvidnosti do refundacije sredstava iz ESIF-a gdje HPB vidi svoju značajnu ulogu i priliku za nastavak odlične suradnje za razvoj lokalne zajednice. U segmentu financiranja projekata trenutno razmatramo 20-ak velikih projekata u energetici, infrastrukturi, stanogradnji i turizmu – kazala je Puljiz. Istaknula je kako se HPB želi uključiti u velike komunalne vodne aglomeracije. Ali i u energetske projekte, vjetroelektrane i tako dalje.

Antonija Zorić, izvršna direktorica Sektora poslovanja s malim i srednjim poduzećima rekla je da je cilj HPB-a biti vodeća banka za SME.

– Predani smo cilju da postanemo vodeća banka za mala i srednja poduzeća i spremni napraviti veliki iskorak u poslovanju s poduzetnicima.  Krediti SME-u su porasli 20,6 pošta, premašili smo volumen od dvije milijarde kuna, a HPB se profilirala kao partner koji podržava sve poduzetnike s tržišnom perspektivom. Fokus je na inovacije i gransku specijalizaciju, snažno podupiremo poslovanje s izvoznicima, IT sektorom i pružanje usluga u turizmu, potičemo stvaranje novih poduzeća i tražimo rješenja za financiranje onih kojima nedostaju adekvatni kolaterali – rekla je Zorić.

U 2019. HPB uvodi Poduzetničke centre za mikro i male poduzetnike, a u malim mjestima dostupni su kroz urede Hrvatske pošte.

– Digitalnim bankarstvom nudimo poduzetnicima sve više mogućnosti što njihovo poslovanje čini bržim i  jeftinijim, u regionalnim centrima za klijente provodimo financijsku edukaciju, a s EBRD-om organiziramo radionice za poduzetnice koje su za nas jedna od prioritetnih skupina klijenata – rekla je Zorić. Naglasila je pet industrija koje će biti u fokusu HBP SME sektora – IT, Turizam, poljoprivreda, prerađivačka industrija i trgovina.

The post FOTO: HPB ostvario rekordne poslovne rezultate, neto dobit premašila 150 milijuna kuna appeared first on Lider Media.

Dalekovod: Alen Premužak odlazi, a na čelo tvrtke dolazi HEP-ovac Tomislav Rosandić

$
0
0
Tomislav Rosandić

Alen Premužak s prvim danom ožujka prestaje biti čelnik Dalekovoda, a na njegovo mjesto dolazi Tomislav Rosandić, objavila je ta tvrtka na stranicama Zagrebačke burze.

“Nadzorni odbor na sjednici održanoj dana 27. veljače 2019. godine donio odluku o imenovanju gospodina Tomislava Rosandića na mjesto predsjednika Uprave na razdoblje od četiri godine s početkom mandata od 1. ožujka 2019. godine,” stoji u priopćenju.

Doznaje se kako dosadašnji predsjednik Uprave Alen Premužak, koji je poziciju predsjednika Uprave obnašao od prosinca 2015. godine, karijeru nastavlja izvan Dalekovod Grupe.

Tomislav Rosandić ima višegodišnje menadžersko iskustvo rada u velikim domaćim i regionalnim kompanijama. Tijekom karijere obnašao je funkcije, predsjednika Uprave ili člana Uprave, izvršnog direktora te direktora za financije. Također, tijekom karijere bio je i član Nadzornih odbora domaćih i stranih kompanija. U Dalekovod Grupu na poziciju predsjednika Uprave dolazi iz HEP Grupe gdje je obnašao funkciju člana Uprave zaduženog za financije.

Nadzorni odbor Dalekovoda donio je odluku o imenovanju Đure Tatalovića na mjesto člana Uprave zaduženog za financijsko i operativno restrukturiranje na razdoblje od četiri godine s početkom mandata od 1. ožujka 2019. godine. Đuro Tatalović ima višegodišnje iskustvo rada u financijskim institucijama, a timu Dalekovod Grupe pridružio se u rujnu 2018. godine te je bio zaposlen na funkciji Savjetnika Uprave. U dosadašnjem radu u Dalekovod Grupi operativno je vodio proces prodaje društva Dalekovod Professio d.d. (vjetroelektrane) i bio zadužen za proces financijskog restrukturiranja.

Iz Uprave također odlazi i Ivica Kranjčić, koji je tu poziciju obnašao od rujna 2016. godine. Uz nove članove, dijelom Uprave će biti i sadašnji članovi Uprave, Ivan Kurobasa i Tomislav Đurić.

Dalekovod Grupa s novom Upravom ulazi u sljedeću fazu financijskog i operativnog restrukturiranja s naglaskom na operativnoj i troškovnoj efikasnosti, s ciljem povećanja vrijednosti kompanije, te izlasku iz postupka predstečajne nagodbe.

The post Dalekovod: Alen Premužak odlazi, a na čelo tvrtke dolazi HEP-ovac Tomislav Rosandić appeared first on Lider Media.

Deranja: U državnim tvrtkama svega je 5 posto žena na rukovodećim pozicijama

$
0
0

Hrvatska udruga poslodavaca, Veleposlanstvo Kanade u Republici Hrvatskoj i Veleposlanstvo Velike Britanije u Republici Hrvatskoj danas su u prostorijama HUP-a predstavili novih 28 članica HUP-ove Baze poslovnih žena – projekta pokrenutog u suradnji s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske te dva dokumenta namijenjena tvrtkama sa savjetima za postizanje veće zastupljenosti žena na upravljačkim pozicijama koje je pripremila Kanadska alijansa.

Baza žena HUP-a  je u tri selekcijska ciklusa uključila 100 žena koje su svojim znanjem i iskustvom dokazale da u svakom trenutku mogu preuzeti upravljačke pozicije u kompanijama. Baza je pokazatelj da na hrvatskom tržištu itekako postoji dovoljan broj žena s respektabilnom karijerom i postignućima koja ih čine spremnima za najodgovornije pozicije.

Zastupljenost žena na tržištu rada i pokretanje profesija ne bi trebalo biti samo pitanje žena. Sinergija i ravnopravnost spolova mogu jako puno doprinijeti kako razvoju kompanija tako i cijeloga društva. Statistike pokazuju da se na rukovodećim funkcijama nalazi svega 22 posto žena, većinom u privatnom sektoru, dok je u državnim tvrtkama malih 5 posto žena na rukovodećim funkcijama – kazala je u uvodu Gordana Deranja, predsjednica HUP-a. Tom je prilikom dodala kako je ženama važno pružiti podršku u ostvarenju poslovnih ciljeva i razvoja karijere.

– Žene još uvijek biraju između obitelji i karijera, teško se odlučuju za ulazak na tržište rada ako nemaju osigurane uvjete, poput vrtića, cjelodnevnih boravaka i slično. Tu ima prostora i za državnu vlast. Recimo reguliranje Zakona o radu koji će omogućiti fleksibilizaciju, te omogućiti ženama da usklađuju karijeru i brigu za obitelj – rekla je Deranja.

HUP daje doprinos što većoj ravnopravnosti bazom žena iz kojega se u bilo kojem trenutku mogu ‘povući’ te uspješne žene na bilo koju vodeći poziciju u tvrtki, ali i inicijativom 30 posto, kojoj je cilj 30 posto žena na vodećim pozicijama.

– U Kanadi i Hrvatskoj, sudjelovanje žena kao rukovoditeljica i donositeljica odluka u poslovanju jedan je od ključnih faktora za ostvarivanje našeg punog ekonomskog potencijala. Udruga poslodavaca to je već odavno prepoznala i važan je zagovornik osnaživanja žena u svim aspektima poduzetništva i korporativnog vodstva. Vrlo sam ponosan što možemo raditi zajedno s HUP-om kako bismo preporučili neke modele iz Kanade, kao što je 30% Klub ili Director’s Playbook, koju kanadske tvrtke sada koriste za povećanje sudjelovanja žena kao izvršnih rukovoditelja, čime se poboljšavaju poslovni rezultati – rekao je Veleposlanik Kanade u Republici Hrvatskoj, Daniel Maksymiuk, dok je Veleposlanik Velike Britanije, Andrew Dalgleish kazao kako Britanija još uvijek nije riješila problem neravnopravnosti spolova iako je još 70ih godina donesen zakon o jednakim plaćama.

– Danas više od 60% kompanija u Velikoj Britaniji pitanje spolne ravnopravnosti smatra jednim od ključnih za rast i razvoj njihovih biznisa – rekao je Dalgleish.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske, Višnja Ljubičić istaknula je da je danas pozicija žena u društvu izrazito važna.

– Do osnivanja Baze poslovnih žena došlo je putem EU projekta koji je iznjedrio istraživanja koja su prokazala situaciju u upravljačkoj strukturi velikih poduzeća u RH. To je bio prvi Progress projekt u području ravnopravnosti spolova na tržištu rada u Hrvatskoj, a Europska komisija je projekt ocijenila kao najbolji u konkurenciji od preko 50 predloženih Progress projekt s ovom tematikom. Naime, istraživanja koja je institucija Pravobraniteljice provela u sklopu navedenog projekta pokazala su da usprkos činjenici da preko 60% visokoobrazovanih osoba u RH čine žene, te da je udio visokoobrazovanih žena na tržištu rada veći od udjela muškaraca, u upravljačkim tijelima situacija je obrnuta. Zastupljenost žena u upravama dioničkih društava u Hrvatskoj 2014. – bila je 17%, a u nadzornim odborima 22% – objasnila je Ljubičić i dodala kako su ovom bazom željeli pokazati kako i u Hrvatskoj postoje visokoobrazovane i kompetentne žene bez obzira o kojem području rada se govori.

Baza žena – HUP, Foto: Ratko Mavar/Lider

Okupljenima se također obratio i glavni direktor HUP-a Davor Majetić koji se osvrnuo na važnost poticanja ravnopravnosti spolova u biznisu.

– Kao HUP smatramo da su žene potencijal koji nije iskorišten u Hrvatskoj i na njemu moramo raditi zbog uspjeha gospodarstva i poticanja konkurentnosti. Kako bi napori za ostvarenje pune ravnopravnosti spolova mogli biti pretočeni u praksu i donijeti vidljiv napredak u zastupljenosti žena na vodećim pozicijama HUP je potaknuo osnivanje triju radnih skupina koje će raditi na različitim segmentima koji mogu osigurati potrebne pretpostavke i uklanjanje sadašnjih prepreka ostvarenju toga cilja – kazao je Majetić.

Tri radna tijela koje je Majetić spomenuo su ‘Rad i radni odnosi’, ‘razvoj okruženja’ i ‘obrazovanje i mediji’.

Synthia Dodig, savjetnica za trgovinu pri Veleposlanstvu Kanade u Republici Hrvatskoj predstavila je dva dokumenta: Savjetnik za glavne direktore i Priručnik za ravnopravnu zastupljenost spolova u upravama koje je izradila tzv. Kanadska alijansa – jedinstveno partnerstvo vodećih neprofitnih organizacija u Kanadi usredotočenih na istraživanje, promicanje i obrazovanje na područjima upravljanja i ravnopravnosti spolova. Cilj je Alijanse povećati i koordinirati aktivnosti za povećavanje ravnopravnosti spolova u upravnim odborima i na visokim rukovodećim položajima te pridonositi javnoj politici u svojstvu savjetnika tijelima vlade.

Na kraju skupa, održan je i panel na kojemu su sudjelovali svi gore navedeni uz Medeju Lončar, predsjednicu uprave Simensa za Hrvatsku i Sloveniju i Hrvoja Kolarića, predsjednik uz zaključak da je tema zastupljenosti žena na tržištu rada i mogućnosti njihova napredovanja ne tiču se samo žena, već društva u cjelini. Iako određen napredak u ovom segmentu postoji, on i dalje nije dovoljan te je potrebno značajnije ubrzati njegov rast. Veća uključenost žena na upravljačkim pozicijama dugoročna je korist i za tvrtke, kako pokazuju svjetske studije koje se bave istraživanjem ove problematike.

The post Deranja: U državnim tvrtkama svega je 5 posto žena na rukovodećim pozicijama appeared first on Lider Media.

U tijeku su prijave za najveću regionalnu konferenciju o online kupovini Ecommerce Day 2019.

$
0
0
ECOMMERCE DAY

Po peti puta u Hrvatskoj održat će se događaj pod nazivom Ecommerce Day 2019. u zagrebačkom Kraš Auditoriumu, 17. travnja 2019. Ponovno će se okupiti vrhunski stručnjaci koji će svojim predavanjima upoznati posjetitelje s najnovijim trendovima, izazovima i rješenjima kada je u pitanju online kupovina i web shop.

Osigurajte na vrijeme svoju Super Early Bird kartu

U tijeku su prijave na Ecommerce Day gdje imate prilike kupiti karte po Super Early Bird cijeni od 890,00 kuna. Ušteda sa Super Early Bird kartom iznosi 51% odnosno 900 kuna i ova ponuda vrijedi sve do kraja veljače. Za više posjetitelja iz iste tvrtke vrijedi 3+1 gratis.

Prijavite se na Ecommerce Day. Pročitajte više o samom događaju.

Očekujte neočekivano

Na najvećoj regionalnoj konferenciji o online kupovini možete očekivati više od 15 vrhunskih predavača koji će otkriti recepte za profitabilnu web prodaju, a stižu iz svjetskih renomiranih tvrtki kao što su: The Boston Consulting Group, DS Smith, Leanpay, Mastercard, Camper, RTB House, te domaće i ostale inozemne stručnjake koji će otkriti i pričati o:

  • najnovijim trendovima, praksama, izazovima i rješenjima
  • povećanju prometa web shopova za 300%
  • kako prodati proizvode u više od 120 država po svijetu
  • proširenju priče i ideja na druga tržišta
  • o razvoju web trgovina za više od 3 milijuna aktivnih kupaca

Na Ecommerce Day ćete imati prilike upoznati stručnjake iz ecommerce industrije i pitati sve što vas zanima. Ovo je samo djelić onoga što možete očekivati. Osim toga, stiže i više od 250 vrhunskih ecommerce stručnjaka, ali i drugih posjetitelja.

Ovo su samo neki razlozi zbog kojih ne želite propustiti Super early bird priliku jer će to biti najbolje potrošenih 890 kuna u posao, znanje ali i sebe.  Steći ćete znanja o najnovijim trendovima i praksama koje koriste najbolji online trgovci i profesionalci. Nakon konferencije vratit ćete se na posao s novim idejama i pristupima koji će vas učiniti još produktivnijim.

The post U tijeku su prijave za najveću regionalnu konferenciju o online kupovini Ecommerce Day 2019. appeared first on Lider Media.

U 700. broju tiskanog Lidera donosimo 10 jedinstvenih rang-lista s po 70 protagonista

$
0
0

Broj sedam smatra se najsretnijim od svih brojeva, a znači život, oplodnju, sreću, obnovu i savršenstvo. Simbolika broja sedam u povijesti je svih velikih civilizacija i religija, kao i u pričama i legendama (sedam samuraja, sedam patuljaka, vuk i sedam kozlića, iza sedam mora i gora, sedam smrtnih grijeha itd). Numerolozi kažu da sanjati broj sedam znači savršenstvo.

Nećemo pretjerivati i tvrditi da smo savršeni. No, u proteklih trinaest i pol godina izlaženja otisnuli smo 700 brojeva Lidera. U svakome jubilarnom izdanju svojim čitateljima nastojimo priuštiti nešto posebno. U ovome donosimo – u tiskanom i digitalnom izdanju – jedinstvenu bazu podataka, ono po čemu je, između ostalog, Lider postao prepoznatljiv na tržištu, a to su rang-liste koje poduzetnici vole imati pri ruci.

Sastavili smo popis od 700 protagonista – tvrtki, poduzetnika i menadžera – koji su u prethodnih 700 tjedana bili na stranicama poslovnog tjednika, odnosno 10 aktualnih popisa sa 70 sudionika na svakome od njih, od kojih smo neke pripremili posebno za ovu priliku. To su rang-liste 70 najvećih tvrtki (prema ukupnom prihodu), 70 nasljednika (menadžera koji sudjeluju u upravama i jednoga bi dana mogli preuzeti vođenje tvrtke), 70 mladih menadžera (do 40 godina), 70 najvećih neprofitnih udruga, 70 najboljih tvrtki (prema novostvorenoj vrijednosti), 70 najmoćnijih žena na čelu hrvatskih poduzeća, 70 Liderovih ‘opiniona’ (stalnih i povremenih vanjskih suradnika koji u Lideru objavljuju autorske tekstove, mahom u rubrici ‘Opinion maker’), 70 posrnulih tvrtki (koje su nestale s tržišta u tom razdoblju ili životare na njemu s nemjerljivo manjim prometom od onoga dok su bile na vrhuncu moći), 70 najvećih neto izvoznika te 70 hrvatskih menadžera koji su globalni uspjeh postigli izvan Hrvatske.

Opširniji tekst o 700 izdanja Lidera, i deset ekskluzivnih rang-lista možete naći u ovotjednom Lideru – od četvrtka u tiskanom, a već od srijede poslijepodne u digitalnom izdanju.

The post U 700. broju tiskanog Lidera donosimo 10 jedinstvenih rang-lista s po 70 protagonista appeared first on Lider Media.

Grubišić: Za pet do deset godina malo će koja građevinska tvrtka u Hrvatskoj izbjeći bankrot

$
0
0

Gubitak Tehnike u 2018., što je u utorak izazvalo nagli pad cijene njezine dionice, dijelom je uzrokovan i računovodstvenim otpisima, odnosno nije sav gubitak od 294 milijuna kuna rezultat poslovanja u 2018. To smatra konzultant Andrej Grubišić, no ipak napominje da je situacija u toj građevinskoj kompaniji ozbiljna.

Ipak, to što je nakon objave rezultata cijena Tehnikine dionice u utorak pala za 40 posto (na 76 kuna) moglo bi poslati krivu sliku ulagačima jer Grubišić upozorava na to da je hrvatsko tržište kapitala malo i da je potrebna dodatna analiza poslovanja kompanije na temelju koje bi stvorili stvarnu sliku stanja.

– Količina dionica na Zagrebačkoj burzi inače je niska, kao što pokazuje i ovaj primjer s Tehnikom i kada netko kupi mali dio dionica kojima je pala cijena, ne možemo sa sigurnošću znati je li to prava vrijednost dionice tvrtke – upozorava Grubišić.

U utorak se trgovalo 861 Tehnikinom dionicom što nije puno (u srijedu nije bilo trgovanja), ali ipak treba napomenuti da pad vrijednosti dionice i s ovako malom trgovinom može psihološki utjecati na ostale ulagače koji bi mogli opreznije ulagati u kompaniju.

Grubišić napominje da je, generalno gledajući, problem najvećeg dijela građevinaca što su potpisivali ugovore u nadi da će ostati na nuli, no čim su morali pomicati rokove, ili su im troškovi neplanirano rasli, ti im se poslovi nisu isplatili, pa su preživljavali dobivajući avans od sljedećeg projekta. Upravo iz tih razloga Grubišić procjenjuje da će za pet do deset godina malo koja građevinska tvrtka u Hrvatskoj izbjeći bankrot.

Tehnika je u 2018. smanjila prihode za 38,7 posto i uprihodovala samo 386 milijuna kuna, što je manje za 243 milijuna kuna u odnosu na godinu ranije. Istovremeno su gubici više nego udvostručeni i iznose 294 milijuna kuna.

The post Grubišić: Za pet do deset godina malo će koja građevinska tvrtka u Hrvatskoj izbjeći bankrot appeared first on Lider Media.

HOK: Presuda odvjetnici Dulčić ušutkavanje je odvjetništva i obračun sa strukom

$
0
0
urednike

Hrvatska odvjetnička komora poslala je priopćenje povodom potvrđene prvostupanjske presude odvjetnici Jeleni Dulčić iz Hvara zbog upućene predstavke na rad sutkinje Općinskog suda u Starom Gradu Jadranke Jelčić. U priopćenju se podsjeća da je prvostupanjskom presudom Općinskog suda u Šibeniku u travnju prošle godine odvjetnica Jelena Dulčić osuđena na novčanu kaznu u visini od 50 dnevnih iznosa njezine plaće, odnosno u iznosu od 9.255 kuna zbog kaznenog djela protiv časti i ugleda-teško sramoćenje iz (čl. 148., st. 2. Kaznenog zakona). Tu je presudu potvrdio Županijski sud u Osijeku u prosincu čime je, napominju u Komori, prekršen Ustav RH u kojem stoji da ‘svatko ima pravo slati predstavke i pritužbe, davati prijedloge državnim i javnim tijelima i dobiti na njih odgovor.

Odvjetnica Dulčić uputila je predstavku o radu sutkinje Jelčić Ministarstvu pravosuđa, predsjedniku Vrhovnog suda RH te predsjedniku Županijskoga suda u Splitu, a u presudi stoji da je upravo zbog toga ‘očito postupala u namjeri da naškodi časti i ugledu privatne tužiteljice kao sutkinje…’ Iz Komore poručuju da je i pravnom laiku jasno da se ovakvom formulacijom namjere za počinjenje kaznenog djela ne inkriminira sadržaj predstavke nego se nezakonito inkriminira sam čin slanja predstavke, odnosno obraćanja putem predstavke najvišim tijelima u pravosuđu.

Ako je takvo ponašanje po ocjeni sudova nezakonito, onda se opravdano postavlja pitanje, naglašavaju u Komori, ima li uopće svrhe i čemu treba služiti na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa objavljena opcija ‘Predstavke i pritužbe’ na kojoj se upravo upućuje da se putem te mrežne stranice može podnijeti predstavku ili pritužbu na rad suda, ponašanje suca ili drugog djelatnika suda, DORH-a te ujedno i sadrži i obrazac i naputak kako to učiniti. Napominju da se ovakvim presudama stvara i uvodi opasan presedan u pravni poredak koji nas ozbiljno zabrinjava jer se tako otvaraju mogućnosti da se odvjetnici podnošenjem privatnih tužbi protiv njih žele ušutkati i onemogućiti da zakonito i legitimno podnose predstavke u okviru vršenja svoje službe kako je ona uređena Ustavom i zakonima Republike Hrvatske te u vršenju zaštite prava svojih stranaka kao i zaštite od kršenja zakonitosti uopće. Ovakva i slične presude ‘sasvim sigurno neće pridonijeti vraćanju ugleda pravosuđa u svekolikoj pa i stručnoj javnosti, a niti će dati doprinos afirmaciji pravne države i vladavine prava’ upozoravaju iz Komore i naglašavaju ‘ukoliko se ovakvim kažnjavanjem odvjetnika želi suzbiti svaka kritika nedopustivih ponašanja i njihovim onemogućavanjem u ostvarenju njihove ustavne zadaće, takvu praksu i obračune s odvjetnicima i odvjetništvom nisu spremni prihvatiti te će se i nadalje zalagati za puno i potpuno funkcioniranje pravne države i vladavine prava’.

Hrvatska odvjetnička komora jednako tako i s nestrpljenjem očekuje reakcije na ovakve pojave ‘ušutkavanja odvjetništva i od svih onih čije su reakcije u tzv. ‘zadarskom’ slučaju bile promptne, aludirajući na slučaj Darka Kovačevića Daruvarca, i ‘kada se je jednodušno (doduše bez podloge u činjenicama i dokazima te suprotno zakonu i  utvrđenjima u sudskom spisu) odvjetnika – branitelja okrivilo da opstruira postupak i zlorabi institute kaznenog postupka’. Zato u Komori smatraju da reakcije javnosti ne bi smjele izostati ‘ako im je doista stalo do vladavine prava i pravne države.

Apeliraju na javnost da shvati da je pokušaj ‘zatvaranje usta’ odvjetništvu ozbiljan udarac na  vladavinu prava i zaštitu ljudskih prava u cjelini jer ukoliko se prihvati da je podnošenje predstavke kažnjivo, onda se otvara vrlo ozbiljan problem u ostvarenju ljudskih prava i pravu na pritužbu na elementarnoj razini. ‘Hrvatska odvjetnička komora je spremna u odnosu na sve  takve pojave, neovisno odakle dolazile, prihvatiti stručnu i argumentiranu javnu raspravu  jer je upravo Hrvatska odvjetnička komora dokazala i dokazuje da se sa nezakonitim pojavama u vlastitim odvjetničkim redovima vrlo energično,  efikasno i beskompromisno obračunava, o čemu, za razliku od mnogih drugih, postoje i egzaktni podaci i postupci’, stoji na kraju priopćenja kojeg je potpisao dopredsjednik Hrvatske odvjetničke komore Mladen Klasić.

The post HOK: Presuda odvjetnici Dulčić ušutkavanje je odvjetništva i obračun sa strukom appeared first on Lider Media.


FOTO: Proglašeno sedam pobjednika natječaja ‘Pokreni nešto svoje’

$
0
0

Predstavnici ACT Grupe i tvrtke Philip Morris Zagreb d.o.o. predstavili su danas u Zagrebačkom inovacijskom centru – ZICER dobitnike potpore trećeg natječaja ‘Pokreni nešto svoje’, zajedničkog programa potpore poduzetničkim projektima u Hrvatskoj. Sedam timova koji su proglašeni najboljima, a kojima će organizatori osigurati bespovratnu financijsku potporu u iznosu 72.000 kuna te kontinuirano šestomjesečno poslovno savjetovanje za razvoj njihovih poduzetničkih inicijativa tijekom sljedećih šest mjeseci su tvrtke: Adventure Donkey, APEA, Beyond Seen Screen, Buzdovan, CircuitMess, Silver technologies i Veverec 91.

Razvojni program ‘Pokreni nešto svoje’ skrojen je po mjeri poduzetnika početnika i mikro poduzeća, kojima pomaže na početku i u razvoju poslovanja. Program je namijenjen budućim ili postojećim društvenim poduzećima, inovativnim startupima te poduzetnicima početnicima s društveno-poduzetničkom idejom, ili poduzetničkom idejom koja će imati pozitivan utjecaj na društvo ili okoliš.

Dijana Najjar iz tvrtke Philip Morris Zagreb rekla je da su iznimno ponosni što već treću godinu zaredom podupiru mikro poduzetništvo u Hrvatskoj te daju svoj doprinos razvoju inovativnih i kreativnih ideja i projekata, ali i poticanju poduzetničkog duha u Hrvatskoj.

– Koliko je to važno, osobito smo svjesni danas, kada i sami prolazimo kroz potpunu transformaciju poslovanja i značajno ulažemo u istraživanje i razvoj novih proizvoda. Uvjereni smo da program ‘Pokreni nešto svoje’ ima potencijala za daljnji rast i razvoj. Kroz njega želimo nastaviti pružati financijsku i savjetodavnu potporu što većem broju kvalitetnih projekata, njihovom uspješnom razvoju poslovanja te održivosti. Dosadašnji interes poduzetnika za program potvrđuje da smo na pravom putu, ali i da se program kao takav profilirao i postao prepoznatljiv i relevantan, što nam je posebno drago, rekla je Najjar.

Program ‘Pokreni nešto svoje’ provodi ACT Grupa, zajednica društvenih poduzetnika i potporna organizacija za razvoj društvenog/impact poduzetništva, a financijski podupire Philip Morris Zagreb d.o.o. Za financiranje trećeg po redu natječaja, Philip Morris Zagreb d.o.o. je osigurao više od pola milijuna kuna.

U Hrvatskoj ne nedostaje poduzetničkog duha i inovativnih ideja

Stjepan Mikec, izvršni direktor ACT Grupe naglasio je da je velik interes prijavitelja za ovaj program ponovno dokazao kako u Hrvatskoj ne nedostaje poduzetničkog duha i inovativnih ideja, već prikladne financijske i mentorske podrške.

– Upravo na te izazove ACT Grupa pokušava odgovoriti kroz svoje aktivnosti i potporne programe koje pokrećemo. Iskustvo prethodnih natječaja pokazuje nam kako je baš korištenje mentorske podrške poduzetnicima pomoglo da brže ostvare zacrtane ciljeve u razvoju poslovanja pa ćemo kod ove treće generacije dodatan fokus staviti upravo na jačanju savjetodavnog dijela potpore, rekao je Mikec.

Sandra Bortek, suosnivačica startupa Adventure Donkey koji stoji iza aplikacije SightRun rekla je da su iznimno sretni što je njihov projekt prepoznat i što su dobili priliku biti dio programa ‘Pokreni nešto svoje’.

– Upravo ovakvi programi pomažu startupovima da bezbolinije razvijaju svoje projekte ili testiraju svoje ideje. Mnogi zapravo napuštaju svoja stalna radna mjesta, ulaze u nešto nesigurno, ali uzbudljivo. I iako smo svi nošeni entuzijazmom i odričemo se mnogo toga, realni smo u pogledu da nam financije svima trebaju. Zato pozdravljam programe poput ovoga koji nam olakšavaju te prve korake, rekla je Bortek.

Na natječaj otvoren 13. studenoga 2018. godine pristiglo je ukupno 267 prijava iz cijele Hrvatske. U završni odabir ušlo je 15 najbolje ocjenjenih prema kriterijima inovativnosti, društvenog utjecaja te potencijala za rast i održivosti poslovne ideje. Sve finaliste je zatim posjetila stručna komisija koja je nakon iscrpnog terenskog uvida odlučila o pobjednicima. Natječaj se otvara jednom godišnje, a u prve dvije godine zaprimljeno je preko 700 prijava, te dodijeljeno gotovo milijun kuna za 13 najboljih poduzetničkih inicijativa, a prosječan iznos potpore po timu iznosio je od 73,8 tisuća kuna. Dobitnici iz prvih dviju generacija su u sklopu programa osnovali pet novih poduzeća, razvili četiri nova proizvoda i 16 prototipova proizvoda, 10 web ili mobilnih aplikacija, pet prodajno-informativnih web stranica, a provedene su i tri kampanje grupnog financiranja i dvije investicije u prostor i opremu.

The post FOTO: Proglašeno sedam pobjednika natječaja ‘Pokreni nešto svoje’ appeared first on Lider Media.

Poslovni rezultati 2018.: Pogledajte kako su poslovali Atlantic, Badel, Kraš i Viro

$
0
0
dohodak

Atlantic grupa iza sebe ima najuspješniju godinu dosad što se prodaje tiče, a zabilježen je i 9,3 postotni porast dobiti. Poput Atlantic grupe i Kraš grupa poslovala je u plusu s porastom neto dobiti od 64,3 posto. S druge strane, Badel 1862 je 2018. za razliku od 2017. zaključio s gubitkom, kao i Tvornica šećera Viro.

Atlantic grupa završila 2018. s povijesnim rezultatima

Atlantic Grupa je u 2018. ostvarila rekordne prodajne rezultate na svim glavnim tržištima, ali i rekordnu tržišnu kapitalizaciju te najnižu zaduženost još od 2010., objavili su u četvrtak iz te kompanije, napominjući kako neto dobit nakon manjinskih interesa iznosi 244 milijuna kuna.

Dobit prije kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) korigirana za jednokratne stavke iznosi 566 milijuna kuna i veća je za 9,3 posto. Jednokratne stavke imale su negativan utjecaj od 20 milijuna kuna, dok je u godini ranije iskazana jednokratna dobit od 65 milijuna kuna.

Atlantic Grupa je u 2018. ostvarila prihode od prodaje od 5,3 milijarde kuna, što u odnosu na prethodnu godinu predstavlja organski rast od 4,2 posto, dok je nominalni rast od 0,3 posto, kako navode, rezultat prošlogodišnje prodaje proizvodnje sportske prehrane belgijskom partneru i izostanka s time povezanih prihoda od uslužne proizvodnje.

“Atlantic Grupa je 2018. godinu završila izuzetno uspješno, jednako s aspekta ostvarenih poslovnih rezultata i po osvojenim priznanjima. Lani smo kao prvi izdavatelj uvršteni u Vodeće tržište Zagrebačke burze, dobili smo prvu nagradu za najbolje odnose s investitorima, ali i za najveći godišnji rast cijene dionice od čak 34,5 posto, što se što reflektiralo u najvišoj razini tržišne kapitalizacije otkad se Atlanticovom dionicom trguje na Zagrebačkoj burzi”, istaknuo je predsjednik Uprave Emil Tedeschi.

Naveo je i kako su u 2018. ostvareni povijesno najviši prihodi od prodaje na svim regionalnim tržištima, snažan novčani tijek iz poslovnih aktivnosti omogućio je nastavak razduživanja, a značajan rast profitabilnosti pruža snažno uporište za budući rast.

Badel 1862 prošlu godinu završio s gubitkom od 3,2 milijuna kuna

Badel 1862 je prošlu godinu završio s gubitkom od 3,2 milijuna kuna, za razliku od godine ranije kada je ostvarena dobit od 134,8 milijuna kuna, podaci su iz financijskog izvješća tog proizvođača pića, objavljenog na Zagrebačkoj burzi.

Ukupni su prihodi Badela u prošloj godini iznosili 301,4 milijuna kuna, što je za 40,5 posto manje nego u godini ranije.

Poslovni prihodi su iznosili 294,4 milijuna kuna i smanjeni su 41 posto, a u izvješću poslovodstva se ističe kako je krajem 2017. većim dijelom provedeno Rješenje o sklapanju predstečajne nagodbe koje je rezultiralo jednokratnim ostalim poslovnim prihodima od preko 200 milijuna kuna.

Prihodi od prodaje lani su iznosili 275,5 milijuna kuna i porasli su 2,9 posto prema godini ranije.

Badel je u 2018. ostvario 305,3 milijuna kuna ukupnih rashoda, što je pad od 10,5 posto prema 2017. godini. Poslovni rashodi iznose 299,7 milijuna kuna i manji su za sedam posto. Ostali poslovni rashodi iznose 48,2 milijuna kuna i najvećim su dijelom rezultat prodaje operativne imovine u Svetom Ivanu Zelini i Zagrebu na lokaciji Borongajska cesta, a sukladno obvezama po planu restrukturiranja te rješenju o predstečajnoj nagodbi, navodi se u izvješću.

Najveća promjena u pasivi bilance, kako ističu iz Badela, odnosi se na dokapitalizaciju s 31,4 milijuna kuna, na 254,1 milijun kuna. U povećanju temeljnog kapitala sudjelovali su strateški investitor đakovački Meteor s 214,15 milijuna kuna i država s 8,5 milijuna kuna, navodi se.

Kao drugu značajnu promjenu u bilanci naveli su smanjenje obveza po kreditima i zajmovima najvećim dijelom uslijed redovnog kvartalnog plaćanja obveza po predstečajnoj nagodbi, ali i prijevremene otplate preostalih obveza po predstečajnoj nagodbi od 27. prosinca 2018. godine. Na taj način je društvo tijekom 2018. u potpunosti isplatilo obveze nastale na temelju Rješenje o predstečajnoj nagodbi u iznosu od 148 milijuna kuna s pripadajućim kamatama od 4,4 milijuna kuna.

Podaci iz konsolidiranog izvješća pokazuju da je Grupa u prošloj godini zabilježila gubitak prije oporezivanja od 5,4 milijuna kuna. Ukupni su prihodi Grupe iznosili 326,5 milijuna kuna, a ukupni rashodi 331,9 milijuna kuna.

Neto dobit Kraša porasla za 64 posto

Kraš grupa je u prošloj godini zabilježila blagi pad ukupnih prihoda, za 0,9 posto, uz nešto brži pad rashoda, za 3,2 posto, pa je neto dobit porasla za 64,3 posto, na 50,9 milijuna kuna, pokazuje konsolidirano financijsko izvješće Kraša.

Konsolidirani ukupni prihodi Kraš grupe u prošloj su godini iznosili 1,03 milijarde kuna, što je blagi pad, za 0,9 posto, u odnosu na 2017. godinu, dok su ukupni rashodi smanjeni za 3,2 posto, na 965,7 milijuna kuna. Prihodi od prodaje Kraš grupe u 2018. su iznosili 1,01 milijardu kuna, od čega je prihod na domaćem tržištu iznosio 547,4 milijuna kuna, a od prodaje u inozemstvu 466,9 milijuna kuna.

Podatci za matičnu kompaniju, Kraš d.d. pokazuju da također stagnaciju prihoda i nešto brži rast rashoda te snažan rast neto dobiti.

Kraš d.d. je u prošloj godini ostvario ukupne prihode od 886,6 milijuna kuna, što je za 0,6 posto manje nego u 2017. godini, dok su ukupni rashodi smanjeni za 2,8 posto, na 813,2 milijuna kuna. Neto dobit Kraša porasla je, pak, za 66,8 posto, na 40,2 milijuna kuna.

“U 2018. godini obujam izvoza povećan je za 4,7 posto. Udio izvoza u ukupnoj prodaji podignut je na razinu od 48,6 posto, pri čemu je izravan izvoz ostvaren u više od 30 zemalja svijeta”, navodi Uprava Kraša u obrazloženju financijskog izvješća.

Uz rast izvoza, iz kompanije ističu da su na konačni rezultat utjecale i razvojne aktivnosti s ciljem naglašavanja komparativnih prednosti Kraša u odnosu na konkurente te noviteti u asortimanu.

Uprava u izvješću podsjeća i da je donijela odluku o dokapitalizaciji kroz povećanje temeljnog kapitala za iznos od 50 milijuna kuna.

Tvornica šećera Viro smanjila gubitak na 18 milijuna kuna

Viro tvornica šećera je u 2018. zabilježila gubitak od 18 milijuna kuna, što je znatno smanjenje gubitka u odnosu na godinu ranije kada je iznosio 103,4 milijuna kuna, pokazuju podaci iz financijskog izvješća tvrtke objavljenog na Zagrebačkoj burzi.

Ukupni su prihodi iznosili 614,1 milijun kuna i smanjeni su 32 posto u odnosu na 2017. godinu. Glavninu prihoda činili su prihodi od prodaje koji su smanjeni 37,7 posto, na 527,7 milijuna kuna.

Viro tvornica šećera u prošloj je godini smanjila i ukupne rashode, za 37 posto, na 632,1 milijun kuna. Pritom su materijalni troškovi smanjeni 44 posto, na 443,5 milijuna kuna, a troškovi osoblja za 2,5 posto, na 24,3 milijuna kuna.

Pad bilježe i troškovi amortizacije, za 9,3 posto, na 23,85 milijuna kuna.

Gubitak Viro grupe u prošloj godini je iznosio 101,6 milijuna kuna, što je smanjenje gubitka u odnosu na godinu ranije kada je iznosio 177,1 milijun kuna, pokazuju podaci iz konsolidiranog financijskog izvješća te tvrtke.

“Do smanjenja troškova amortizacije je došlo zbog prestanka amortiziranja dijela opreme za koju je tijekom zakonskog roka izvršen 100 postotni otpis”, navodi se u izvješću.

U izvješću se navodi i kako je u 2018. realizacija gotovih proizvoda (šećera) prema istom razdoblju lani smanjena za 20 posto, na 166,1 milijun kilograma, s tim da je realizacija na domaćem tržištu smanjena za 37 posto, na 60,1 milijun kilograma, dok je izvoz smanjen za 6 posto.

The post Poslovni rezultati 2018.: Pogledajte kako su poslovali Atlantic, Badel, Kraš i Viro appeared first on Lider Media.

Poduzetnici na Lider investu: Tko posluje globalno, bit će spreman za novu recesiju

$
0
0

Na okruglom stolu Lider investa na kojem su sudjelovali menadžeri i vlasnici najuspješnijih tvrtki sjeverozapadne Hrvatske govorilo se o stvaranju pozitivnog investicijskog okružja u sjeverozapadnoj Hrvatskoj.

Igor Benaković, predsjednik Uprave Bauwerk Boen, istaknuo je da je ta tvrtka u modernizaciju tvornice parketa u Đurđevcu uložila više od 120 milijuna kuna, no da ima problem nabave sirovine zbog ograničene količine trupaca s 90 metara kubnih koliko su imali prošle godine, na četiri odobrena ove godine što je poremetilo poslovne planove.

Željko Pecek, direktor Lasselsberger-Knauf, govorio je o otvaranju pogona u Zapužanama vrijednom 22 milijuna kuna u kojem je otvoreno 20-ak radnih mjesta, a Darko Paviša, vlasnik Rasco, da na poslovanje te tvrtke najnegativnije utječu klimatske promjene. Kad nema snijega, nitko ne treba ralice pa se tvrtka preorijentirala na razvoj novih proizvoda koje izvozi u 40 zemalja.

Najveće ulaganje na području sjeverozapadne Hrvatske imao je Belupo koji je od 2000. dosad uložio milijardu kuna, od toga više od 500 milijuna kuna u novu tvornicu lijekova koja je puštena u pogon 2017. Belupo je zbog toga bio jedan od laureata Lider investa i prošle godine osvojio nagradu za najbolju proizvodnu investiciju, a Ksenija Punčikar, članica Uprave Belupa, je istaknula da je u novoj tvornici otvoreno stotinjak novih radnih mjesta.

Na okruglom stolu sudjelovao je i Hrvoje Jerković, direktor Regionalnog centra sjeverna Hrvatska Zagrebačke banke, koji je istaknuo da poduzetnici najviše traže kredite za refinanciranje postojećih dugova, te da se banka osim kao kreditor postavlja i kao savjetnik. O tome kako lokalna uprava može na najbolji način poticati investiranje govorio je gradonačelnik Grada Koprivnice Mišel Jakšić.

Glavni urednik Lidera Miodrag Šajatović podsjetio je na najave moguće recesije, no poduzetnici sjeverozapadne Hrvatske itekako su svjesni te mogućnosti te imaju razrađene modele.

Benaković je naglasio da je u vrijeme krize prednost ako se posluje globalno, ali isto tako o kakvima se proizvodima radi te koliko su snažni brendovi. Unatoč trenutačnim poteškoćama vezanim za smanjenu količinu sirovine koje su omele investicije i poslovanje tvrtke Bauwerk Boen, Benaković ističe kako je Hrvatska članica grupacije specifična po tome jer svojom proizvodnjom u Hrvatskoj rasterećuje neke tvornice iz grupacije te sa strane ima prostora za rast i u slučaju recesije.

The post Poduzetnici na Lider investu: Tko posluje globalno, bit će spreman za novu recesiju appeared first on Lider Media.

Agrokor mijenja ime u Fortenova grupa, Peruško glavni izvršni direktor

$
0
0
Fortenova grupa

Agrokor od 1. travnja mijenja ime u Fortenova grupa. Taj dan ujedno je novi početak za najveći poslovni sustav u Hrvatskoj, kada će se službeno tražbine vjerovnika prenijeti na novu Grupu. Time vjerovnici postaju vlasnici poslovnih udjela nizozemske tvrtke Aisle Dutch TopCo, matične kompanije Agrokora te mogu službeno početi upravljati Grupom. Objavili su to na današnjoj konferenciji za novinare Fabris Peruško, izvanredni povjerenik Agrokora i Irena Weber njegova zamjenica, dvojac koji je točno na današnji dan prije godinu preuzeo vođenje izvanredne uprave.

Peruško je predstavio i novi sustav upravljanja Fortenova grupe. Korporativna struktura bit će monistički sustav, u kojem će operativno upravljanje voditi tri izvršna direktora, a nadzor će se vršiti kroz Upravni odbor koji će se sastojati od devet članova. Privremeno vjerovničko vijeće tako je danas za glavnog izvršnog direktora (CEO) Fortenova grupe izabralo Fabrisa Peruška, a njegova zamjenica Irena Weber bit će jedna od izvršnih direktorica, ujedno i glavna operativna direktorica. Treći izvršni direktor, koji će biti zadužen za financije još nije imenovan.

Upravni odbor sačinjavat će osam neizvršnih direktora: Daniel Boehi, Miodrag Borojević, Paul Foley, Kelly Griffith, Maksim Poletaev, Julian Michael Simmonds, Sergei Volk te još neimenovani predstavnik radnika. Jedini izvršni direktor bit će također Peruško.

– Ime Fortenova simbolizira novi početak nove kompanije sa snagom koja će stvarati dodanu vrijednost za zaposlenike, naše klijente, dioničare, kupce i sve ostale dionike procesa – istaknula je Weber. Dodala je kako se status radnika, njihovi ugovori i radnička prava prenose na novu kompaniju, s time da kolektivni ugovor traje do lipnja, kada će se vjerojatno ići u nove pregovore.

Peruško je objasnio kako će implementacijom nagodbe biti obuhvaćeno 159 kompanija, od kojih će se njih 45 insolventnih ‘zrcaliti’ na nove ’plus’ kompanije, njih 32 solventne po prijenosu udjela u novu Grupu izlazi iz Izvanredne Uprave, a registracija ostale 82 kompanije koje posluju u inozemstvu prenijet će svoje udjele sukladno jurisdikcijama na pojedinim tržištima. One, naime ne spadaju pod Zakon o Izvanrednoj upravi te će se s njima potpisivati Ugovori o prijenosu, a Peruško je najavio kako bi proces s takvim kompanijama trebao trajati tri do četiri mjeseca.

Peruško će neko vrijeme imati dvojaku funkciju, bit će i CEO-a Fortenove grupe i nastavit će mandat izvanrednog povjerenika u onim kompanijama koje će se postepeno prenositi na novu Grupu. Kompletno brisanje Agrokora kakvog poznajemo iz Sudskog registra može se očekivati tek za godinu do dvije.

Stara dugovanja više neće biti usmjerena prema pojedinačnim vjerovnicima nego Fortnenova grupi. Peruško je na pitanje novinara o aktualnom stanju s refinanciranjem roll up kredita istaknuo  da se radi o procesu koji će neko vrijeme traje te da će biti puno lakše ugovarati uvjete nakon 01. travnja, kada  bi pravni rizici trebali biti manji.

– Prije točno godinu dana ovaj nam se trenutak činio vrlo dalekim. U međuvremenu je odrađeno puno procesa i postavljeni su zdravi temelji za poslovanje naših najvažnijih sektora: maloprodaje, proizvodnje hrane i poljoprivrede. Zahtjevno je voditi paralelno implementaciju Nagodbe I normalno operativno poslovanje kompanija, pogotovo kada je priprema turističke sezone u svom punom zamahu – istaknula je Weber.

Implementacijski proces obuhvaća čak 100 tisuća koraka (od promijene OIB-a kompanija, etiketa, bar kodova, računa na blagajnama, prilagodbe čak 250 softverskih aplikacija, prenošenja financija na novu bilancu, interne komunikacije itd). Za 50 tisuća zaposlenih u sustavu Agrokor napravljena je aplikacija za internu komunikaciju te snimljen animirani film koji bi trebao približiti proces implementacije svim zaposlenicima kroz jednostavne primjere.

The post Agrokor mijenja ime u Fortenova grupa, Peruško glavni izvršni direktor appeared first on Lider Media.

FOTO: Philips predstavio kompaniju Signify za svjetlosna rješenja budućnosti

$
0
0

Philips, svjetski lider u području rasvjete izdvojio je svoja inteligentna svjetlosna rješenja pod novim imenom Signify, postavši time zasebna kompanija izlistana na burzi. S početkom ove godine, sve Philipsove podružnice u svijetu nastupaju s imenom Signify, čime je započela nova poslovna strategija razvoja pametnih svjetlosnih rješenja.

Predstavljanje novog brenda održano je u četvrtak na multimedijalnom događanju u zagrebačkom kinu Europa, gdje je kroz priču o svjetlosti prikazano kako je kompanija u gotovo 130 godina dugoj povijesti, preko niza inovacija – od proizvodnje prve žarulje sa žarnom niti do razvoja komunikacije putem svjetla, izrasla u najveće ime na tržištu rasvjete.

– Danas više ne kupujemo samo rasvjetna tijela, nego svjetlosna rješenja koja nam život čine ugodnijim, praktičnijim i sigurnijim. Svjetlo je postalo inteligentan jezik koji nam omogućuje prijenos poruka i prikupljanje podataka, njime upravljamo bez prekidača i žice, što u mnogočemu nadilazi proizvodnju žarulja i svjetiljki. Naši proizvodi i dalje ostaju Philips, no pametna rješenja kojima ih povezujemo i nadograđujemo odlučili smo izdvojiti i objediniti pod novim imenom Signify, objasnila je regionalna direktorica za Signify Martina Šimić Baranović.

Svoje platforme Signify nudi za svaku tržišnu nišu gdje kontinuirano ulaže u inovacije potvrđujući to s više od petnaest tisuća registriranih patenata. Umrežavanje pametnih svjetlosnih rješenja gradovima omogućuje veću sigurnost, učinkovitost i energetsku održivost, inteligentna rješenja u industriji povećavaju produktivnost i sigurnost radnika istovremeno smanjujući troškove, dok takvi sustavi u trgovinama olakšavaju snalaženje kupaca među policama putem njihovih pametnih telefona. Signifyjeva rješenja za osvjetljavanje domova s paletom od 16 milijuna boja njihov su najprodavaniji proizvod koji se može sinkronizirati s glazbom, igrama i filmovima.

Uz brojne svjetske znamenitosti koje obasjava Signifyjeva inovativna rasvjeta, poput piramida u Gizi, atenske akropole, Eiffelovog tornja i Buchkingamske palače, njihova rješenja implementirana su i na prepoznatljivim lokacijama u Hrvatskoj, kao što je Hendrixov most u Zagrebu te dizalice dvaju brodogradilišta u Puli i Rijeci, pretvorene u takozvane svjetleće divove.

Signify pod svojim brendom objedinjuje najjača svjetska imena na području rasvjete kao što su Philips (proizvodi za profesionalnu rasvjetu i rasvjetu doma), Modular i Luceplan (međunarodni brendovi u arhitektonskoj rasvjeti, usmjereni na vrhunski dizajn proizvoda), ColorKinetics (omogućava kreativna rješenja u mnoštvu boja i oblika, usmjerena na dizajn najljepših svjetskih zgrada, spomenika i umjetnina) te Interact, platformu za umreženu rasvjetu koja sve navedene proizvode spaja s kontrolama, programima, mrezama stvarajući pametna rješenja.

Sam Interact, pak, pokriva različite segmente tržišta od pametne rasvjete grada (Interact City), preko sustava za pretvaranje spomenika i mostova u umjetnička djela ili oblik komunikacije (Interact Landmark), sporta (Interact Sports) pa sve do pametnog rješenja za osvjetljavanje vašeg doma, nazvanog Philips Hue koji nudi i opcije sinkroniziranja svjetla s glazbom, igrama i filmovima.

The post FOTO: Philips predstavio kompaniju Signify za svjetlosna rješenja budućnosti appeared first on Lider Media.

Viewing all 8311 articles
Browse latest View live