Quantcast
Channel: Lider Media
Viewing all 8311 articles
Browse latest View live

U novom Lideru: Fortenova – tko su zapravo novi vlasnici Agrokora?

$
0
0
Agrokora

Maksim Poletajev bit će na čelu ‘novog’ Agrokora, koji od 1. travnja postaje Fortenova grupa, ekskluzivno doznaje Lider u novom 701. broju. Osim Poletajeva ruske financijske institucije imaju još dva predstavnika: Sergeja Volka, glavnog pregovarača Sberbanka, i Juliana Michaela Simmonsa, člana Nadzornog odbora također ruske VTB banke u Europi, piše Željka Laslavić.

TEMA BROJA: Digitalizacija: Munjevita transformacija tradicionalnih usluga

Više gotovo i nema uslužne djelatnosti koja nije zahvaćena promjenama koje je donijela digitalizacija. Banke otvaraju virtualne poslovnice, taksisti i frizeri imaju svoje aplikacije, kafići također. Možete li se uopće sjetiti ijedne tradicionalne usluge kojom se koristite na donedavno tradicionalan način?, piše Tin Bašić.

Anka Mrak Taritaš, predsjednica Glasa: Parafiskalni nameti nastaju brže nego što ih se uspije ukinuti ili smanjiti

U razgovoru s Vanjom Figenwaldom, Anka Mrak Taritaš govorila je o mogućnosti zajedničkog kandidata SDP-a i stranke Glas na predsjedničkim izborima sljedeće godine, kao i moguću kandidaturu za gradonačelnicu Zagreba.

Poslovanje u 2018.: 89 kompanija s Burze prihode ukupno povećalo za samo 1,4 posto

Perjanice hrvatskoga gospodarstva lani su u prosjeku rasle sporije od BDP-a. Istodobno su znatno povećale dobit, u prosjeku za 23 posto, što upućuje na to da su optimirale poslovanje, ali razdoblje povoljnih vanjskih okolnosti nisu iskoristile za širenje tržišta, piše Ksenija Puškarić.

Lura grupa: Već je ožujak, a Luka Rajić još nije smijenio ni jednoga svog direktora

Direktori Rajićevih tvrtki u sastavu Lura grupe zasigurno se znoje jer nije baš jednostavno ispuniti ‘gazdina’ očekivanja. Sudeći prema iskustvu iz prethodnih godina, netko bi morao otići i u ovoj godini, piše Edis Felić.

Što smo još za vas pripremili otkrijte u novom broju Lidera na kioscima Tiska i iNovina ili ga čitajte digitalno.

The post U novom Lideru: Fortenova – tko su zapravo novi vlasnici Agrokora? appeared first on Lider Media.


Životopis Maksima Poletajeva: Tko je čovjek koji će na čelu Fortenove voditi novi Agrokor

$
0
0
Maksim Poletajev

Najizgledniji kandidat za predsjednika Upravnog odbora Fortenove Maksim Poletajev proteklih je godina postao poznat hrvatskoj javnosti kao ključni izvršni direktor Sberbanka – najvećeg pojedinačnog vjerovnika Agrokora, u razgovorima o procesu restrukturiranja duga Koncerna. Poletajev je aktualni savjetnik prvog čovjeka Sberbanka Hermana Grefa zadužen za Agrokor. Prije toga bio je potpredsjednik Uprave Sberbanka.

Poletajev je savjetnik Hermana Grefa, glavnog izvršnog direktora Sberbanka

Nakon što je buknula afera s Agrokorom, Poletajev, koji je bio u banci zadužen za investicije i korporativno bankarstvo, očito je prepoznat kao glavni krivac za rizično kreditiranje Todorića. Navodno se osobno založio i za odobrenje sto milijuna eura kredita u veljači 2017. za refinanciranje, kako bi Agrokor riješio problem likvidnosti. Nakon toga je spušten na savjetničku poziciju, sa zadatkom da spasi Sberbankove kredite Agrokoru.

Iako se u krajem prošle godine pisalo o Poletajevu prelasku u poslovni sustav oligarha Olega Deripaske, Sberbank je takve navode brzo opovrgnuo. Poletajev je 20 godina zaposlenik te ruske banke.

Rođen je 4. travnja 1971. u Jaroslavlju, ruskom gradu koji se nalazi 250 kilometara sjeveroistočno od Moskve. Na jaroslavljevskom sveučilištu 1993. diplomirao je računovodstvo, kontroling i poslovnu analitiku. Uz financijsko znanje tijekom obrazovanja usavršio je i strane jezike – izvrsno govori engleski i njemački.

Todorića

Ivica Todorić koštao je Poletajeva pozicije

Nakon diplome ostao je još dvije godina na fakultetu kao asistent na katedri za ekonomiju, organizaciju i planiranje proizvodnje. Dok je još radio kao asistent, pohađao je tečaj u njemačkim bankama Sparkasse i Kassel, a već u kolovozu 1995. postao je voditelj odjela za analitiku i marketing u Sberbankovoj Severny banci gdje je kasnije postao voditelj odjela za alokaciju resursa i upravljanja vrijednosnicama.

U ožujku 2000. godine Poletajev je promaknut na mjesto zamjenika predsjednika Upravnog odbora Sberbankove jaroslavljevske podružnice, a u rujnu 2002. postaje voditelj bajkalske podružnice.

Sedam godina kasnije, 2009., imenovan je potpredsjednikom direktora korporativnog razvoja Sberbanka, a u listopadu te godine postaje voditelj moskovskog ureda te banke. U ožujku 2013. imenovan je članom Uprave Sberbanka, a samo tri mjeseca kasnije i potpredsjednikom Uprave zadužen za investicije i korporativno bankarstvo.

The post Životopis Maksima Poletajeva: Tko je čovjek koji će na čelu Fortenove voditi novi Agrokor appeared first on Lider Media.

#LikeABosch: Bosch pokreće globalnu imidž-kampanju za internet stvari

$
0
0
internet stvari

Like a Bosch’ reklamni je slogan nove globalne imidž-kampanje koju je taj dobavljač tehnologije i usluga pokrenuo na sajmu CES u Las Vegasu, najvećemu svjetskom sajmu komercijalne elektronike. Cilj je kampanje prenijeti poruku da je Bosch vodeći pružatelj povezanih proizvoda i usluga. Kampanja se temelji na hip-hop videozapisu u kojem je protagonist snalažljivi korisnik interneta stvari. Bosch ulazi na nov teritorij s kampanjom ‘Like a Bosch’; izrazito različit pristup i ton označavaju odstupanje od politike tvrtke osnovane 1886.

Kampanja se temelji na hip-hop videozapisu u kojem je protagonist snalažljivi korisnik interneta stvari koji uvijek ima sve pod kontrolom zahvaljujući povezanim rješenjima iz Boscha. S pametnim telefonom u ruci upravlja svojim automobilom, kosilicom ili aparatom za kavu… upravlja stvarima ‘like a Bosch’
Taj potez temelji se na velikom broju novonastalih videozapisa i memova-sličica s porukom ‘like a boss’ (‘poput šefa’) koji su postali viralni na internetu te privukli desetke milijuna klikova. U tim su videozapisima protagonisti obični ljudi koji izvode bizarne pothvate ili impresivne atletske pothvate ili se pak spretno izvlače iz neprilika. Boscheva korporativna kampanja ‘Like a Bosch’ mijenja nekoliko slova poruke kako bi osvježila taj internetski fenomen. Mladić u Boschevu videozapisu uvijek ima sve pod kontrolom zahvaljujući povezanim rješenjima iz Boscha. S pametnim telefonom u ruci odlično, pametno i samouvjereno upravlja svojim automobilom, kosilicom ili aparatom za kavu – upravlja stvarima ‘like a Bosch’ (engl. poput Boscha).

Jasna poruka

– Odlučili smo se nadovezati na globalnu internetsku senzaciju te smo je ponovno interpretirali s humorističnom notom. Kad se radi o internetu stvari, svi putovi vode u Bosch. To je jasna poruka ove kampanje – rekao je Boris Dolkhani, brend-menadžer u Boschu.

Tvrtkin je cilj potaknuti viralni pokret IoT-a širenjem te poruke svim relevantnim komunikacijskim kanalima kako bi se dosegnula masovna publika. Bosch računa na svojih 400.000 ili više zaposlenika da prošire riječ o pokretu označavanjem tih videozapisa sa ‘sviđa mi se’ i njihovim dijeljenjem. Daljnji videozapisi s proizvodima iz dviju domena IoT-a, povezane mobilnosti i povezanog života, pojavit će se kasnije tijekom godine. Imidž-kampanja koju je osmislila reklamna agencija Jung von Matt sa sjedištem u Hamburgu, u Njemačkoj, provest će se na svim digitalnim kanalima i kanalima društvenih mreža.

Tvrtka u pokretu

Bosch nastavlja širiti svoj položaj kao vodeća tvrtka za internet stvari – 2017. prodao je 38 milijuna proizvoda s pristupom internetu. Danas je dvadeset posto od otprilike 27.000 Boschevih programera usredotočeno isključivo na internet stvari. Bosch očekuje da će globalno tržište interneta stvari rasti za 35 posto na godinu i dosegnuti godišnji obujam od 250 milijardi američkih dolara do 2020. Zbog tih je izgleda tvrtka odlučila slijediti ambiciozne ciljeve pa joj je sada cilj do tog vremena ostvariti internetsku povezivost svih njezinih elektroničkih uređaja. Nadalje, usluge na osnovi podataka bit će ponuđene za svaki uređaj, u čemu će umjetna inteligencija odigrati ključnu ulogu.

Dodatne informacije o kampanji na www.bosch.hr.

The post #LikeABosch: Bosch pokreće globalnu imidž-kampanju za internet stvari appeared first on Lider Media.

Gordana Deranja: Žene trebaju prestati birati između karijere i privatnog života

$
0
0
Deranja

HUP i Deloitte predstavili su rezultate istraživanja Žene u poslovnom svijetu koje prikazuje stavove i razmišljanja 186 žena i muškaraca, menadžera na vodećim pozicijama tvrtki i financijskih institucija o ženskom poduzetništvu.

Broj žena u upravama hrvatskih kompanija izlistanih na Zagrebačkoj burzi polagano raste, ali ih je još uvijek manje od 19 posto. (Ne)mogućnost profesionalnoga napredovanja pokazala je da se žene i dalje suočavaju s određenim barijerama u izgradnji karijere.

Fleksibilni uvjeti rada i kvalitetna infrastrukturna podrška, poticanje ravnoteže između privatnog i poslovnog života u kompanijama ključne su mjere za uklanjanje tih barijera prema mišljenju 60 posto ispitanika.

Iako prema mišljenju 58 posto ispitanika, žene i muškarci ostvaruju podjednake financijske rezultate (prodaja, dobit), čak 77 posto ih smatra kako muškarci brže ostvaruju profesionalni napredak.

Na predstavljanju rezultata bili su Zlatko Bazianec, Deloitteov partner u odjelu poslovnog savjetovanja i rukovoditelj hrvatskog ureda, te Majda Burić, državna tajnica u Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava i Ana Mandac, pomoćnica ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta.

Gordana Deranja, predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca istaknula je kako žensko pitanje nije tema koju treba vezati samo uz Dan žena nego i tijekom cijele godine. Osim toga, i istraživanje je pokazalo kako su kompanije koje njeguju rodnu ravnopravnost dokazano uspješnije i konkurentnije na tržištu, bilježe 35 posto veći povrat kapitala i 6 posto veće profitne marže.

Istraživanje je predstavila Helena Schmidt, partnerica u Deloitteu i voditeljica SheXO inicijative koja je istaknula kako da se i u poslovno negostoljubivim okolnostima može uspjeti drukčijim pristupom, upornošću i kontinuiranim ulaganjem u sebe.

Gotovo je 60 posto sudionika istraživanja, na pitanje koje su aktualne tvrdnje u hrvatskome poslovnom okruženju točne, odgovorilo da su žene na izvršnim pozicijama vrlo često slabije plaćene od muškaraca. Također, nisu se značajno promijenili niti stavovi prema privatnosti. Naime, čak 57 posto sudionika istraživanja tvrdi da su na razgovorima za posao žene vrlo često izložene osobnim pitanjima poput planiranja obitelji.

Nakon predstavljanja rezultata istraživanja uslijedila je panel rasprava na temu „Razvoj i zadržavanje talenata“ u kojoj su sudjelovali: Gordana Deranja, predsjednica HUP-a, Mojca Domiter, izvršna direktorica ljudskih potencijala Atlantic Grupe, Mihael Furjan, predsjednik uprave Plive, Vedrana Jelušić, partnerica u Deloitteovom odjelu financijskog savjetovanja, Gordan Kolak, zamjenik predsjednika uprave Končar Elektroindustrije, Hrvojka Kutle, direktorica ljudskih potencijala i komunikacija IN2 grupe i Irena Weber, zamjenica izvanrednog povjerenika u Agrokoru. Panel je moderirala Marija Felkel, stručnjakinja u području ljudskih resursa.

– Žene trebaju prestati birati između karijere i privatnog života, treba im se omogućiti da rukovode i pokažu svoje talente, a to je jedino moguće uz osiguranje adekvatne infrastrukture i podrške, zaključila je Deranja.

The post Gordana Deranja: Žene trebaju prestati birati između karijere i privatnog života appeared first on Lider Media.

Predstavljen Cantonski sajam: Bolje jednom vidjeti, nego sto puta čuti

$
0
0

Kineska delegacija predstavila je danas u muzeju Mimara proljetno izdanje najvećeg i najutjecajnijeg sajma u Kini. Događaj u organizaciji Kineskog ureda za vanjsku trgovinu i konzultantsko-lobističke tvrtke CBBS za cilj je imao predstaviti mogućnosti i prilike koje Cantonski sajam (Canton Fair) nudi hrvatskim gospodarstvenicima zainteresiranima za kinesko tržište. Kako je u pozdravnom govoru rekao Berislav Čižmek, šef CBBS-a, sajmovi su jedan od najboljih načina za povezivanje malih i srednjih poduzetnika i razvoj poslovanja, a Liu Kai, ekonomski i trgovinski savjetnik u Veleposlanstvu NR Kine u Zagrebu,  ustvrdio je da sajam u Cantonu predstavlja izvrsnu priliku za hrvatske gospodarstvenike.

Da interes s hrvatske strane za suradnju s Kinom postoji potvrdio je potpredsjednik HGK Josip Zaher rekavši da je ured Komore u Šangaju u prvih šest mjeseci od svog otvaranja zaprimio preko stotinu upita, kao i da robna razmjena između dviju zemalja raste (od siječnja do studenog prošle godine iznosila je 1,3 milijarde dolara).

Šef delegacije, Ma Chunzhi izrazio je zadovoljstvo dolaskom u Zagreb i upoznao prisutne s ključnim podacima o sajmu. Cantonski sajam osnovan je 1957., održava se svakog proljeća i jeseni (proljetni će ove godine trajati od 14. travnja do 5. svibnja), a zamišljen je sveobuhvatno i dvosmjerno, što znači da nudi široku paletu različitih roba te priliku za izlazak na kinesko tržište jednako kao i traženje kineskih dobavljača za izvoz iz Kine.

Izložbeni prostor pokriva 1,1 milijun metara kvadratnih, na kojem u prosjeku izlaže oko 25 tisuća izlagača iz Kine i svijeta u 16 kategorija i 51 sektora. Od 2007. sajam ima i Međunarodni paviljon za sve one koji žele ući na kinesko tržište. Do sada je oko deset tisuća stranih kompanija iz preko stotinu zemalja iskoristilo ovu mogućnost  izlaganja na sajmu. Ma je naglasio usmjerenost sajma malim i srednjim poduzećima koja žele izaći na globalno tržište, napomenuvši u nekoliko navrata da se na sajmu može tražiti ulaz na kinesko tržište, a ne samo kineske dobavljače. Sajam u Cantonu smatra idealnom platformom za izlagače iz Hrvatske koji žele istražiti kinesko tržište i razviti globalno poslovanje. U zaključku, Ma je sa stotinjak hrvatskih gospodarstvenika podijelio i staru kinesku poslovicu koja kaže da je bolje jednom vidjeti, nego sto puta čuti.

The post Predstavljen Cantonski sajam: Bolje jednom vidjeti, nego sto puta čuti appeared first on Lider Media.

Air France objavio indeks o profesionalnoj jednakosti muškaraca i žena

$
0
0
air france

Uoči Dana žena Air France je objavio indeks o profesionalnoj jednakosti muškaraca i žena kojim je dobio 89 od mogućih 100 bodova. Još 2002.godine u svoju je poslovnu politiku integrirao pojam jednakosti plaća muškaraca i žena, a 2018. je potpisan peti trogodišnji sporazum sa socijalnim partnerima o ravnopravnosti spolova na radnom mjestu. Međunarodni dan žena biti će obilježen brojnim aktivnostima kako bi se istaknula predanost Air Francea pravima žena.

Air France je jedna od rijetkih tvrtki kojima upravljaju dvije žene, predsjednica Upravnog odbora i Predsjednica Uprave. Tvrtka je već dulji niz godina predana ideji  rodne  raznolikosti i profesionalne ravnopravnosti između muškaraca i žena te promiče profesionalnu jednakosti unutar svojih timova,  te jačanje pozitivne dinamike u regijama u kojima djeluje. Osnovna načela sporazuma o rodnoj raznolikosti i profesionalnoj jednakosti su prije svega  snažna i dugotrajna predanost ravnopravnosti spolova na radnom mjestu; ostvarivanje ključnih partnerstava  u borbi protiv seksizma, obrazovanje mladih žena i feminizacija profesija; spontane inicijative koje će osoblje provesti 8. ožujka, uključujući letove sa ženskom posadom.

“Uvjerena sam da su tvrtke, koje su posvećene ravnopravnosti spolova, konkurentnije, atraktivnije i inovativnije”, izjavila je Anne-Marie Couderc, predsjednica Upravnog odbora Air Francea i Air France-KLM-a.

“Prema Indexu o profesionalnoj ravnopravnosti spolova dobili smo  89 od 100 bodova što je za Air France dobar dobar rezultat, ali još je dug put do jednakosti. Budućim zapošljavanjem ženskih pilota, inženjera, tehničara osiguravamo pravi smjer. – rekla je Anne Rigail, CEO Air Francea.

Dugogodišnja predanost jednakosti

Air France promiče jednaku plaću muškaraca i žena. Od 2002. godine taj je pojam službeno integriran u politiku tvrtke, a od 2008. Air France je poduzeo mjere nadoknade plaće kako bi smanjila razlike u plaćama između muškaraca i žena unutar tvrtke. 2018. godine Air France je sa svojim socijalnim partnerima potpisao peti trogodišnji sporazum o ravnopravnosti spolova na radnom mjestu. Danas tvrtka nastavlja s tim putem da bi postigla cilj a to su jednake plaće za usporediv rad, radni staž i vještine.

 Vjetar u leđa – 89 od 100 maksimalnih bodova za jednakost spolova

Air France je 1. ožujka 2019., u skladu sa svojim zakonskim obvezama,  objavio indeks profesionalne jednakosti između muškaraca i žena. Air France je dobio ocjenu 89/100, dok je minimalni prag postavljen od francuske Vlade 75/100. Ovaj rezultat odražava predanost i rad svih djelatnika Air Francea kako bi se zaista postigla profesionalna jednakost i poticaj za nastavak tih napora. Iako je ostvaren stvaran napredak u smislu profesionalne jednakosti, rodni stereotipi i dalje postoje. To je jedno od glavnih područja na koje će se fokusirati  Air France, koji je 2017. već uveo internu kampanju pod nazivom “#Osonsledire”, potičući osoblje da dijeli seksističke primjedbe koje čuju svakodnevno. 2019. Air France nastavlja svoje akcije i provodi nove akcije kako bi se zaustavio svakodnevni seksizam na poslu.

Air France potpisao je Povelju o raznolikosti i pridružio se 30 velikih francuskih tvrtki u inicijativi #StOpE, uz potporu vlade. U tom kontekstu tvrtka se obvezuje da će tijekom godine provoditi redovite akcije kako bi se zaustavile riječi i geste, koje mogu svjesno ili nesvjesno delegitimirati ili omalovažavati žene u njihovom profesionalnom razvoju.

Feminiziranje tzv. zanimanja u kojima dominiraju muškarci

U Air Franceu su zaposlene žene piloti, inženjeri, generalni menadžeri, mehaničari te one  drže i mnoge druge pozicije koje su još uvijek prečesto povezane s muškarcima. Feminizacija zanimanja je temeljni aspekt profesionalne jednakosti i Air France promiče pristup žena svim profesijama i potiče djevojke da slijede ove profesionalne ciljeve.

Air France promovira žene u tehničkim strukama, posebice u sklopu manifestacije “Feminizing Airline Professions” koja se već nekoliko godina održava tijekom Paris Air Showa. Od 2017. godine, Air France je također partner udruge “Elles bougent” (Djevojke u pokretu) za promicanje različitosti u fazi profesionalnog usmjeravanja. U akciju je uključeno više od 50 sponzora  posebno u području zrakoplovnog održavanja, informatike i digitalne tehnologije, za sudjelovanje u raznim akcijama sa srednjoškolcima i studentima. Osim toga, budući da je obrazovanje djevojčica ključ za pružanje mogućnosti odabira profesionalne budućnosti, tvrtka se kroz djelovanje Fondacije Air France opredjeljuje za nekoliko udruga diljem svijeta koje rade na promicanju obrazovanja djevojčica i mladih žena.

Žensko vođenje – godišnjica  ženske mreže Air France grupe (WoTo)Feminizacija zanimanja usmjerena je na jednak pristup najvišim razinama odgovornosti u tvrtki. Kako bi promovirala napredak u karijeri, tvrtka organizira aktivnosti podučavanja i podrške. Sa 35,5% žena rukovoditelja zemaljskog osoblja, 55,5% žena u Upravnom odboru i 28,6% žena u Izvršnom odboru, Air France želi postići stvarnu rodnu raznolikost na odgovornim položajima, dajući prednost vještinama. 8. ožujka 2019. godine ženska mreža Air France grupe proslavit će svoju prvu godišnjicu.  Ova mreža, pod nazivom Žene budućnosti (WoTo), bila je zamisao nekoliko žena u tvrtki koje su željele stvoriti mjesto za razgovore, sastanke, razmjenu mišljenja u svrhu promicanja žena u tvrtki i jačanja spolne raznolikosti.

Obilježavanje Dana žena

Air France je i ove godine organizirao razne inicijative kako bi stavio  žene u središte pozornosti 8. ožujka, na Međunarodni dan žena i da im poseban osjećaj. U prostorima za ukrcaj i u poslovnim salonima naši su timovi osmislili posebne aktivnosti od prioritetnog ukrcaja do distribucije ruža i čokolade za žene. Stjuardese i piloti će nositi posebne zastavice za Dan žena. Sedam ženskih posada obavljat će letove na polasku iz cijele Francuske na dugim, srednjim i kratkim relacijama, ističući predanost Air Francea ženskim pravima diljem svijeta.

The post Air France objavio indeks o profesionalnoj jednakosti muškaraca i žena appeared first on Lider Media.

Matea Leko: Jedinstveni nastup talentirane hrvatske pijanistice

$
0
0
matea leko

Jedna od najboljih hrvatskih pijanistica, Matea Leko, započinje novi ciklus virtuoznosti i glazbene čarolije. 16. ožujka će u samoborskoj Galeriji Prica izvesti djela velikana klasične glazbe kojima je posvetila sav svoj talent i profesionalni opus.

Predviđeni nastup je, osim duboke posvećenosti glazbi, vibrantan i akustično i vizualno jer ova mlada pijanistica uspijeva prenijeti izniman raspon emocija glazbenog djela koje izvodi.

„Nakon nekoliko godina boemskog života i nastupa na europskim pozornicama i festivalima, iznimno mi je drago nastupiti kod kuće, gdje u publici sjede i moji najmiliji. Posljednji nastup u Samoboru sam održala prije punih 10 godina, tako da je naš drugi susret ipak jedna drugačija, zrelija vrsta romantike. U svaki svoj nastup ugrađujem dugi niz godina usavršavanja i dajem sve od sebe kako bi publika ponijela emociju sa sobom, to je ono što smatram neprocjenjivom vrijednošću glazbe u našim životima. Kako klasični formati koncerata često postavljaju grubu granicu između izvođača i publike, ovaj sam nastup osmislila drugačije od dosadašnjih upravo kako bih publici približila ljepotu i stvaralačku moć glazbe kroz neposredniji izraz“, – izjavila je Matea Leko.

Samoborsku Galeriju Prica Leko je odabrala zbog intimnijeg prostora u kojemu je lakše uspostaviti kontakt s publikom, ali i zbog duge glazbene povijesti Grada Samobora i njegovog doprinosa školovanju mladih glazbenika.

Matea Leko broji više od 200 ekspresivnih nastupa na hrvatskim i europskim pozornicama. Od samih početaka glazbenog putovanja isticala se sa talentom i izražajnošću, što pokazuje i podatak da je sa samo 17 godina primljena na Muzičku akademiju s najvećim mogućim brojem bodova svih članova žirija. Uspjesi u Švedskoj i Izraelu, koji su uslijedili tijekom usavršavanja u Austriji i Italiji, samo su potvrdili talent i virtuoznost mlade pijanistice.

Glazbeni senzibilitet Matee Leko potvrđen je brojnim solističkim nastupima, ali i komornim suradnjama s vrsnim glazbenicima među kojima su ruski violinistički virtuoz Yury Revich, pijanist Konstantin Bogino, violinistice Alissa Margulis i Rusanda Panfili, austrijski bariton Daniel Serafin i brojni drugi.

Koncert Matee Leko održat će se u subotu 16. ožujka u 18h u Galeriji Prica, a uz nju nastupaju i violist Aleksandar Milošev, profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i Trinity Collegeu u Londonu te pijanisti Kristina Bjelopavlović Cesar i Vedran Janjanin.

The post Matea Leko: Jedinstveni nastup talentirane hrvatske pijanistice appeared first on Lider Media.

Kroji li Svjetska banka hrvatsku Nacionalnu razvojnu strategiju 2030?

$
0
0

Kad god se u poslovnom tjedniku Lider pokrene tema Nacionalne razvojne strategije 2030 (NRS 2030), redakciji dolaze pitanja kako to da je Svjetska banka glavni kreator te strategije kojoj je cilj postaviti temelje za povećanje potencijala gospodarskog rasta i razvoja, a ne neka domaća institucija. Koja je zapravo uloga Svjetske banke u izradi NRS-a za Lider je protumačilo Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU (MRRFEU) koje je Vlada imenovala koordinatorom za izradu tog strateškog dokumenta.

– Ministarstvo je ugovorilo savjetodavne usluge Svjetske banke za projekt podrške uspostavi sustava strateškog planiranja i upravljanja razvojem RH, u sklopu kojega Svjetska banka izrađuje analitičke podloge za izradu NRS 2030. Svjetska banka, kroz ovaj ugovor, u prvom redu daje podršku MRRFEU u dijelu razrade metodologije i postupaka za cjelokupni sustav strateškog planiranja i upravljanja razvojem RH – kažu iz resora ministrice Gabrijele Žalac koja je tu suradnju započela u svibnju prošle godine potpisavši ugovor s voditeljicom Ureda Svjetske banke za Hrvatsku Elisabettom Capannelli. Fiksna naknada za taj projekt koji će trajati 26 mjeseci iznosi 4,3 milijuna eura, a financira se Operativnim programom “Konkurentnost i kohezija 2014-2020”.

Analitičke podloge za NRS 2030 izrađuju se u 12 tematskih područja, a Svjetska banka je za njihovu izradu dobila smjernice od Koordinacijskog tijela te 12 radnih skupina za tematska područja i horizontalne politike za izradu NRS 2030.

Tri komponente savjetodavnih usluga

1. Podrška u pripremi Nacionalne razvojne strategije do 2030 (NRS 2030) – u vidu pripreme analitičkih podloga i ex ante vrednovanja strategije
2. Podrška cjelokupnoj uspostavi  i provedbi sustava strateškog planiranja
3. Razvoj kapaciteta za strateško planiranje i olakšavanje provedbe reforme

Dio ugovora je i da Svjetska banka asistira u izradi jednog nacionalnog razvojnog plana i provedbenog programa za jedno pilot ministarstvo. Međutim, tu završava doprinos te međunarodne financijske institucije hrvatskoj Nacionalnoj razvojnoj strategiji koja mora biti završena do 2030., objašnjavaju iz MRRFEU.

Svjetska banka nije kreator NRS 2030. U izradu NRS 2030 uključeno je više od 600 dionika iz javnog, znanstveno istraživačkog, civilnog i privatnog sektora kroz radne skupine te građani RH – opovrgavaju iz Ministarstva kuloarske tvrdnje od kojih im se vjerojatno diže kosa na glavi budući da je dosad uloženo mnogo truda u NRS što podcrtavaju činjenicom da je održano 46 događaja na temu “Hrvatska kakvu želimo 2030.”, provedeno je 300 sati u raspravi u koje je bilo uključeno 1,159 sudionika, ispunjeno 1780 online upitnika građana s prijedlozima o razvojnim prioritetima.

Naglašavaju kako je osnovan Upravljački odbor te Međuresorna radna skupina za izradu NRS 2030 te 13 ekspertnih skupina, u koje su uključeni predstavnici resornih tijela državne uprave, predstavnici Izvršne radne skupine, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske udruge poslodavaca, predstavnici velikih, srednjih i malih poduzetnika, predstavnici hrvatskih klastera konkurentnosti i ostalih gospodarskih udruženja, predstavnici znanstveno-istraživačkog sektora, predstavnici civilnog sektora, predstavnici jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i predstavnici civilnog sektora. Također, na regionalnoj razini uključeni su i župani te direktori županijskih razvojnih agencija putem Razvojnih foruma, bilateralnih i multilateralnih sastanaka, radionica i okruglih stolova.

Svjetska banka nije uključena izravno u rad ekspertnih skupina, ali kao savjetodavna podrška za uspostavu sustava strateškog planiranja, sudjeluje u metodološkim radionicama koje MRRFEU organizira za voditelje ekspertnih skupina na početku i na kraju svake etape izrade NRS 2030 te izrađuje analitičke podloge za resorna tijela državne uprave koja su nositelji radnih skupina – zaključuju.

Svjetska banka do zaključenja ovog članka nije odgovorila na naš upit o utjecaju koji imaju na NRS 2030.

– Ujedinit ćemo svoje globalno stručno znanje i iskustvo kako bismo pomogli hrvatskim tijelima u osnaživanju nacionalnog okvira za strateško planiranje. To je ključno za uspješnu provedbu vladinog programa politika i za učinkovito iskorištavanje nacionalnih sredstava i sredstava EU-a. Radujemo se uspješnoj provedbi ovih važnih aktivnosti u suradnji s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije – izjavila je Elisabetta Capannelli, voditeljica Ureda Svjetske banke za Hrvatsku, pri potpisivanju ugovora o suradnju na tom velikom i strateški važnom projektu za RH.

Najistaknutiji stručnjaci iz bankarskog i financijskog sektora dolaze na 7. Susret guvernera i bankara regije koji se održava 14. i 15. ožujka u Savudriji. Ako još niste, prijavite se na vrijeme i popričajte i o ovoj temi s kreatorima monetarne politike u regiji.

The post Kroji li Svjetska banka hrvatsku Nacionalnu razvojnu strategiju 2030? appeared first on Lider Media.


Britanci žele izaći iz EU, ali i zadržati sve pogodnosti jedinstvenog tržišta

$
0
0
Britanci

– Brexit neće bitno utjecati na hrvatske kompanije pošto nisu pretjerano prisutne na području Velike Britanije, kazala je u četvrtak dužnosnica Europske komisije na neslužbenom druženju predstavnika Europske komisije s novinarima.

Najranjivije su male tvrtke poput onih koje u Veliku Britaniju izvoze prehrambene proizvode koje će, ako i kada na snagu stupe nova pravila vezana uz carinske i granične kontrole, PDV i trošarine, morati vidjeti isplati li im se daljnje poslovanje s njom. Iako je do isteka roka za odluku ostalo tek 600 sati, mnoge stvari još nisu razjašnjene, uključujući i hoće li se izlazak Velike Britanije i pod kojim uvjetima zaista dogoditi do 30. ožujka.

Isti izvor objasnio nam je i kakvo je mišljenje Britanaca o Brexitu – oni bi, naime, željeli izaći, ali i zadržati sve pogodnosti jedinstvenog tržišta, pri čemu veliki problem predstavlja činjenica da još uvijek ne znaju kako nadomjestiti carinsku uniju.

Hrvatska je inače dvadeset i četvrta zemlja koju su dužnosnici Europske komisije posjetili i s čijim su ministrima razgovarali o Brexitu. Niti jedna država koju su posjetili, ističu, ‘ne razmišlja o nekom zasebnom sporazumu s Velikom Britanijom’, a nemaju nikakvih ambicija niti slijediti njezin primjer i izaći iz EU.

Važan aspekt svakako su i strani državljani, odnosno brojni Britanci koji žive u drugim državama i kojima treba omogućiti da u njima i ostanu. Naveden je primjer Španjolske i Portugala, gdje će britanski državljani sa stalnim mjestom stanovanja u tim zemljama, barem neko vrijeme nakon Brexita, i dalje imati zdravstveno osiguranje, ali će ‘račun po novom ići Britancima’.

Na pitanje što je sa strancima u Britaniji, spomenuta dužnosnica istaknula je kako ih žele zadržati jer predstavljaju bitan segment tamošnjeg gospodarstva.

The post Britanci žele izaći iz EU, ali i zadržati sve pogodnosti jedinstvenog tržišta appeared first on Lider Media.

Danas u Hrvatskoj: Liderova konferencija ‘Budućnost obiteljskih tvrtki’

$
0
0
Danas u Hrvatskoj

Najavljujemo najvažnije događaje za petak, 8. ožujka.

ZAGREB – Zagrebačka burza i ove će se godine priključiti globalnom događaju – “Zazvoni za ravnopravnost spolova!”, u sklopu kojeg burze diljem svijeta simboličkim zvukom zvona označavaju početak trgovanja na Međunarodni dan žena, 8. ožujka. Zagrebačka burza i Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) time podržavaju nastojanja da se ojača svijest o ulozi koju poslovni i financijski sektor može imati u ostvarenju tog važnog globalnog cilja održivog razvoja (10,00 sati, Zagrebačka burza, Ivana Lučića 2a/22, Zagreb).

ZAGREB – “Svi izazovi transfera vlasništva” – tema su jubilarne, 10. konferencije “Budućnost obiteljskih tvrtki“, koju organizira poslovni tjednik Lider. Organizatori kao neke od tema o kojima će se raspravljati najavljuju primjerice i teme o pripremama kompanija za generacijski transfer, obiteljskim tvrtkama i ulasku na tržište kapitala, ulozi profesionalnog menadžera u obiteljskim tvrtkama, koracima prema digitalizaciji poslovanja, i sl. (9,30 sati, Hotel Panorama, Trg Krešimira Ćosića 9).

ZAGREB – Sjednica Vlade Republike Hrvatske (10 sati, Banski dvori, Trg sv. Marka 2). Na dnevnom redu je među ostalim Nacrt konačnog prijedloga zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma; Prijedlog odluke o obuhvatu i razvrstavanju jedinica lokalne samouprave koje stječu status brdsko-planinskog područja; Prijedlog odluke o osnivanju Radne skupine za unapređenje uvjeta poslovanja u Republici Hrvatskoj i dr.

ZAGREB – Konferencija za novinare na kojoj će predsjednik Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskoga sabora Ranko Ostojić govoriti o temi “Policijsko postupanje prema novinarki Đurđici Klancir” (11 sati, Hrvatski sabor, dvorana Ivana Kukuljevića, Trg. sv. Marka 6).

ZAGREB – U okviru kampanje “Aktivne i uključene” Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) u partnerstvu s pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom organiziraju obilježavanje 8. ožujka, Međunarodnoga dana žena. Na skupu će se kroz izlaganja predstaviti razumna prilagodba u sustavu zdravstva kao obveza prema Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom, te koliko je ta prilagodba obuhvaćena nacionalnim zakonodavstvom i strategijama, a posebice koje su preporuke pravobraniteljice za osobe s invaliditetom. Žene s različitim vrstama invaliditeta predstaviti će svoja iskustva korištenja zdravstvenih usluga. Sa sudionicima skupa svoja će iskustva podijeliti pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak. Među ostalim, o razumnoj prilagodbi u sustavu zdravstva prema Konvenciji UN o pravima osoba s invaliditetom i Globalnim ciljevima održivog razvoja do 2030. govoriti Marica Mirić, koordinatorica SOIH-Mreže žena s invaliditetom, o temi Žene s invaliditetom/osobe s invaliditetom u nacionalnom zakonodavstvu i strategijskim dokumentima zdravstva Lorena Vovk, stručna suradnica SOIH-a. (9 sati do 12 sati, Tribine Grada Zagreba, Kaptol 27)

ZAGREB – Predstavljanje Medijskoga kodeksa – vodiča za profesionalno i senzibilizirano izvještavanje o slučajevima nasilja prema ženama i femicidu. Taj kodeks predstavit će, uz ostale, Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske; Nikola Milina, glavni ravnatelj policije; Irena Petrijevčanin Vuksanović, potpredsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora i Nada Murganić, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Predstavljanjem Medijskoga kodeksa obilježiti će se i Međunarodni dan žena. (11 sati, Novinarski dom, Perkovčeva 2).

ZAGREB – Protest Ženske mreže Hrvatske pod nazivom “Tražimo siguran i besplatan pobačaj u svim bolnicama!” (u 11,30 sati ispred Banskih dvora, Trg sv. Marka 2).

ZAGREB – Konferencija za novinare na kojoj će biti najavljen ovogodišnji, osmi po redu, Tjedan mozga u Hrvatskoj. Tema ovogodišnjega Tjedna mozga, što će se održati od 11. do 17. ožujka, bit će neuroznanstvena istraživanja o učenju i pamćenju, a u njegovu će se sklopu tradicionalno prezentirati i dostignuća u proučavanju bolesti mozga na čije se liječenje u Europskoj uniji godišnje potroši 800 milijarda eura. Organizatori Tjedna mozga su Hrvatsko društvo za neuroznanost i Hrvatski institut za istraživanje mozga Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (11 sati, Hrvatski institut za istraživanje mozga, Šalata 12).

ZAGREB – Konferencija za novinare Hrvatske liječničke komore (HLK) i Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) na kojoj će biti riječi o provedbi Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana koji je na snazi od 1. studenoga 2018. Na konferenciji će sudjelovati Vikica Krolo, predsjednica KoHOM-a, Krešimir Luetić; v.d. predsjednika HLK-a, te Azra Huršidić-Radulović, predsjednica Hrvatskoga društva za medicinu rada (11 sati, prostorije Hrvatske liječničke komore, Grge Tuškana 37).

The post Danas u Hrvatskoj: Liderova konferencija ‘Budućnost obiteljskih tvrtki’ appeared first on Lider Media.

Sretan Dan žena: Deset liderica hrvatskog biznisa koje smo intervjuirali

$
0
0
Dan žena

Broj žena u upravama hrvatskih kompanija polagano raste, no i dalje ih je manje od 19 posto. Osim toga, žene zarađuju 6 posto manje u usporedbi s muškarcima na istoj poziciji, pokazuju rezultati posljednjih istraživanja.

Lider se može pohvaliti većinskim udjelom žena na vodećim pozicijama: Bojana Božanić Ivanović direktorica je kompanije, Manuela Tašler zamjenica je glavnog urednika i pokretačka snaga tiskanog izdanja, Jasmina Džanović direktorica je marketinga, Nikolina Oršulić urednica je web izdanja… a tu su i brojne druge žene koje, svaka na svoj način, doprinose kvaliteti i uspjehu lista.

Liderice su bile i česte gošće na našim stranicama (podjednako tiskanog i web izdanja) te konferencijama, pa danas, u povodu Međunarodnog dana žena, podsjećamo na neke od njih, kao i na inspirativne poruke koje su prenijele.

Lada Tedeschi Fiorio

Lada Tedeschi Fiorio, Foto: Dražen Lapić/Lider

Lada Tedeschi FiorioŽene se trebaju boriti, dokazivati i nametnuti jer je to način da se njihove vrijednosti prepoznaju u poslovnoj zajednici, izjavila je jedna od najbogatijih Hrvatica, dioničarka i zamjenica predsjednika Nadzornog odbora Atlantic grupe, majka dvoje djece i uspješna maratonka.

Kristina Ercegović

Kristina Ercegović, Foto: Ratko Mavar/Lider

Kristina Ercegović istaknula se kao poduzetnica koja je ‘bez filtera’ izrazila svoj stav prema vladi i poreznoj politici, poručujući ministru Zdravku Mariću da ‘prestane mlatiti mrtvog konja’.

prednost

Jadranka Sloković; Foto: Ratko Mavar/Lider

Odvjetništvo je žensko zanimanje budućnosti, istaknula je Jadranka Sloković na konferenciji ‘Žene u biznisu’. Već sada žene čine 43 posto odvjetnika, dok su 60 posto vježbenice.

Medeja Lončar, Foto: Ratko Mavar/Lider

Medeja Lončar, predsjednica Uprave Siemensa Hrvatska, dugo je bila jedna od rijetkih žena u tehnološkom sektoru. Kad se dokažeš, nestaju prepreke, ističe, možda su neki na početku podcjenjivali moj drukčiji, ‘ženski’ pristup, ali s vremenom su naučili da to ne znači da sam jednostavniji ‘suparnik’.

Vedrana Pribičević, ekonomistica; Foto: Dražen Lapić/Lider

Vedrana Pribičevićugledna ekonomska stručnjakinja mlađe generacije, u intervjuu za Lider govorila je o nedostacimakapitalizma i manjku poduzetničke kulture u Hrvatskoj.

Gordana Kovačević; Foto: Dražen Lapić/Lider

Situacija je zabrinjavajuća za potplaćene žene, za žene koje nemaju adekvatna rješenja za skrb o djeci u okruženju u kojem žive, za daljnju izobrazbu i sl. Važno je da žena ima kvalitetne uvjete, izbor rješenja i podršku, ističe Gordana Kovačevićpredsjednica Uprave Ericssona Nikole Tesle.

Ariana Vela, Foto: Dražen Lapić/Lider

Ariana Vela, jedna je od vodećih hrvatskih konzultantica za EU fondove, strateško planiranje, pripremu i provedbu projekata.

Tajana Barančić, poslovna savjetnica

Poduzetnici trebaju krenuti putem promjena, ući u digitalno doba i preuzeti sudbinu u svoje ruke. Želim nam svima da nađemo snage, energije, novca i pameti da sami budemo ta promjena koja našem gospodarstvu očajnički treba, poručila je Tajana Barančić, vodeća poslovna savjetnica iz tvrtke Astra poslovni inženjering.

Suzana Kovačević

Suzana Kovačević osnivačica je tvrtke Lorien koje je hrvatskom tržištu ponudila jedinstveni domaći proizvod – dizajnerske ženske čarape. Iako se godinama borila s rigidnim sustavom koji nema sluha za probleme poduzetnika, poručuje kako i dalje ne odustaje.

Za kraj ove naše male liste, Nevena Crljenko, direktorica Philip Morris Internationala u New Yorku, uputila je ženama važnu poruku:

– Ne dozvolite da vas ‘muško’ poslovno okruženje demotivira, odlučite da ćete uspjeti tome usprkos. Kada čujete unutarnji glas koji kaže da nešto ne možete, pronađite nekakav metaforički čekić pa ga lijepo ‘zakucajte’ natrag.

The post Sretan Dan žena: Deset liderica hrvatskog biznisa koje smo intervjuirali appeared first on Lider Media.

EK poručio Krištofu: Poboljšajte kvalitetu statistike da se ne ponovi ‘grčki slučaj’

$
0
0

Predstavljajući prošli tjedan objavljeno izvješće o Hrvatskoj u sklopu Europskog semestra, direktor u Glavnoj upravi Komisije za ekonomske i financijske poslove Manfred Bergmann ustvrdio je da nacionalne statistike treba poboljšati, posebice imajući u vidu hrvatsku želju za pristupanje monetarnoj uniji, kako se ne bi ponovio ‘grčki slučaj’. Time je poslao poruku prvom čovjeku Državnog zavoda za statistiku Marku Krištofu aludirajući na netočne grčke statistike prije nego je ta zemlja uvela euro, koje su otkrivene tek nakon izbijanja krize. No, Bergmann nije precizirao tijekom svog izlaganja na što točno misli.

Na možda nikad bolje posjećenom predstavljanju Semestra u uredu Europske komisije u Zagrebu, Bergmann je Hrvatsku okarakterizirao kao malu, otvorenu ekonomiju koja pokušava uhvatiti korak s prosjekom Europske unije. Kako bi u tome uspjela, rekao je, potrebna je dobra investicijska reputacija jer se visoke plaće mogu dobiti samo kroz veću produktivnost, a veću produktivnost kroz bolju i veću alokaciju kapitala, odnosno investicije. Ambiciju Hrvatske da uvede euro u Komisiji podržavaju, nastavio je, ali ekonomija mora biti otporna i uravnotežena prije toga.

Očekuje se da će Hrvatska naredne dvije godine ostvarivati rast od 2,5 posto, uglavnom pogonjen osobnom potrošnjom i izvozom, no nedostatak investicija je izražen, a stopa nezaposlenosti mladih još uvijek visoka, usprkos pozitivnim pomacima. Jednako tako, razlike u razvoju hrvatskih regija prevelike su i moraju se osjetno smanjiti.

Bergmann je pohvalio stanje javnih financija, s obzirom na uravnoteženost državnog proračuna i smanjenje javnog duga, ali i upozorio na previsok dug privatnog sektora i uočljiv udio nenaplativih potraživanja. S druge strane, kritizirao je preveliku oslonjenost ekonomije na tvrtke u državnom vlasništvu koje bi ili trebalo privatizirati ili restrukturirati njihovo upravljanje. U zaključku, naveo je dobro poznate probleme prevelike regulacije, izostanka reforme javne administracije i neefikasnog pravosuđa. Ipak, nakon određenog zamora reformama, Bergmann je konstatirao stvaranje novog zamaha u posljednje vrijeme.

Ne propustite priliku za druženje s najistaknutijim stručnjacima iz bankarskog i financijskog sektora i, ako još niste, prijavite se na vrijeme za sudjelovanje na 7. Susretu guvernera i bankara regije koji se održava 14. i 15. ožujka u Savudriji.

Na događaju koji je na trenutke djelovao kao razmjena između Komisije i Vlade u javnom prostoru, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac nabrojila je uspjehe vlade i pozdravila izvješće koje je protumačila kao pohvalno prema napretku Hrvatske u četiri osnovne preporuke Komisije i potvrdu ispravnosti politike Vlade, dok je ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić nabrojao niz projekata realiziranih u sklopu njegovog resora i najavio otvaranje visokog učilišta za fondove EU. S druge strane, Bergmann i zamjenica glavnog direktora u Glavnoj upravi Europske komisije za zapošljavanje Andriana Sukova, jasno su dali do znanja da je napredak nedovoljan. Tako je Sukova u svom izlaganju pokazala da je od četiri načelne preporuke, Hrvatska u tri ostvarila određeni napredak, a u jednoj ograničeni.

U sklopu prvog područja preporuka, ostvaren je značajan napredak u jačanju fiskalnog okvira, ali nikakav u uvođenju poreza na nekretnine. U drugom skupu preporuka, značajan napredak zabilježen je u reformi mirovinskog sustava, određeni napredak u reformi obrazovanja i usavršavanja te ograničen u konsolidaciji socijalnih beneficija. U trećoj skupini, određeni napredak napravljen je u reformi javne uprave i ograničen u harmonizaciji okvira za određivanje plaća u javnom sektoru. Konačno, u posljednjoj skupini preporuka, ograničen je uspjeh uočen u poboljšanju upravljanja i privatizaciji javnih poduzeća, ostvaren je određeni napredak u reduciranju tereta poduzetnicima, kao i u reformi pravosuđa, dok je ograničen napredak zabilježen u jačanju konkurencije na području poslovnih usluga i reguliranih profesija.

The post EK poručio Krištofu: Poboljšajte kvalitetu statistike da se ne ponovi ‘grčki slučaj’ appeared first on Lider Media.

Osnivači obiteljskih tvrtki u mirovini: Vjerujte onima kojima ostavljate vodeće pozicije u tvrtki

$
0
0

Nakon što osnuju tvrtku, naprave uspješan biznis, neki osnivači odlaze u mirovinu. A što tamo rade pokušali su odgovoriti Ivan Bračić iz tvrtke PIP, Tomislav Cvetko iz tvrtke Oprema i Slobodan Marković iz tvrtke Comel iz Beograda.  Svi su oni osnivači svojih tvrtki i svi su u mirovini. Kako se danas predstavljaju upitani su na početku panela.

– Nikad se nisam ni predstavljao kao vlasnik, jer ne treba upravljati tvrtkom iz te pozicije. Danas je supruga vlasnica, a ja sam samo ponosni osnivač. Danas se više bavim društvenim radom, dok mi je najstariji sin direktor tvrtke – rekao je Ivan Bračić.

Tomislav Cvetko, koji je bio na čelu tvrtke Oprema koja se bavi proizvodnjom uređaja za ugostiteljstvo, trenutno je među pet najvećih proizvođača opreme u svijetu kazao je kako je sinu prepustio direktorsku poziciju prošle godine, dok je on sada samo član uprave.

Danas dolazim samo na četiri sata na posao jednom tjedno, a proces tranzicije sam započeo prije više od deset godina. Od 2013. godine sin je preuzeo dobar dio brige oko poslovanja, posebno se to odnosi na prodaju – kazao je Cvetko.

Slobodan Marković iz tvrtke Comel već je deset godina u mirovini, pa kaže da se danas predstavlja samo svojim imenom, jer više nema nikakve funkcije u tvrtki.

Sada dolazim u tvrtku kada želim i to najčešće samo da popijem kavu – rekao je Marković.

Za razliku od ostalih sugovornika, u njegovoj tvrtki direktorska pozicija nije popunjena članom obitelji.

– Direktor nam trenutno nije iz obitelji, ali je dugo radio kod nas i zaslužio je to mjesto predanim radom. Zadovoljan sam s odlukom da na direktorskoj poziciji imam čovjeka van obitelji koji je dobio učešće u vlasništvu. To mi je bio najbolji potez iako mi je i kći u tvrtki, ali ona je ekonomistica – rekao je Marković.

Danas svi oni uživaju u plodovima svog dugogodišnjeg rada i u tvrtkama borave samo iz vlastitih želja.

Svoja su iskustva i savjet za osnivače koji se spremaju u mirovinu saželi u nekoliko rečenica. Najbitnije je da se vjeruje ljudima kojima se ostavljaju upravljačke pozicije, te da se tvrtka pripremi za drugu generaciju vodećih ljudi, bili oni iz obitelji ili ne.

Branimir Hebrang, Foto: Ratko Mavar/Lider

Hrvatski telekom više nije samo telekomunikacijska kompanija, ona je sada puno više – započeo je svoje izlaganje Branimir Hebrang. S tim je mislio da je HT sada jak i na ICT tržištu te da razvijaju rješenja za ta područja.

– Digitalizacija je pojam koji se često danas koristi, a najjednostavnija definicija je da je digitalizacija postupak ili proces kojim se nove tehnologije koriste kako bi se poslovni procesi unaprijedili i ubrzali – objasnio je Hebrang.

Nažalost, u Hrvatskoj još uvijek digitalizacija nije zaživjela u potpunosti. DESI indeks koji mjeri razvijenost digitalnog gospodarstva i društva u EU to dokazuje. Prema njemu je Hrvatska na 22. mjestu od 28 članica EU.

– HT kako bi potaknuo digitalizaciju i kako bi ju ubrzao nudi rješenje u vidu platforme EDI (Electronic Data Interchange). To je elektronička razmjena dokumenta i prvi korak prema digitalizaciji. To je platforma pomoću koje se dokumenti između više kompanija razmjenjuju digitalnim putem uz minimalnu ljudsku intervenciju – rekao je Hebrang.

The post Osnivači obiteljskih tvrtki u mirovini: Vjerujte onima kojima ostavljate vodeće pozicije u tvrtki appeared first on Lider Media.

14 VELIČANSTVENIH: Dužnosnici za bolje uvjete poslovanja, a među njima ni jednog poduzetnika

$
0
0

Iako izrijekom nije rečeno da su uvjeti poslovanja u Hrvatskoj loši, Vlada je to ‘između redaka’ danas priznala, osnivanjem Radne skupine za unapređenje uvjeta poslovanja u Republici Hrvatskoj. Za predsjednika je imenovan ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat, a njegov zamjenik je državni tajnik u tom ministarstvu Zdenko Lucić. Uz njih, tu je još 12 članova.

Radna skupina će analizirati i identificirati osnovne pokazatelje i prioritete unapređenja poslovanja poduzetnika, predlagati mjere kojima će se omogućiti poboljšanje poslovanja poduzetnika, osobito kroz uklanjanje administrativnih i regulatornih prepreka i kontinuirano pratiti rad javnih tijela koja sudjeluju u procesu poslovanja poduzetnika.

Donosimo popis 14  dužnosnika koji su od danas najodgovorniji za unaprjeđenje uvjeta poslovanja:

  1. Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta
  2. Zdenko Lucić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, zamjenik predsjednika
  3. Nataša Mikuš Žigman, državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta
  4. Tomislav Pokaz, savjetnik predsjednika Vlade u Uredu predsjednika Vlade
  5. Danijel Meštrić, državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja
  6. Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike
  7. Zdravko Zrinušić, državni tajnik u Ministarstvu financija
  8. Marija Vučković, državna tajnica u Ministarstvu poljoprivrede
  9. Tomislav Mihotić, državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastukture
  10. sc. Josip Salapić, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa
  11. Majda Burić, državna tajnica u Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava
  12. Darko Nekić, državni tajnik u Ministarstvu uprave
  13. sc. Tome Antičić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja
  14. Bernard Gršić, državni tajnik u Središnjem državnom uredu za razvoj digitalnog društva.

Poduzetnici su zasigurno zainteresirani za rad ovog novog Vladinog tijela. Pa, premda se na sjednice ‘po potrebi’ smiju pozivati i predtavnici drugih državnih tijela i javnih službi, kao i predstavnici drugih organizacija, indikativno je što među 14 stalnih članova nema nijednog od onih koji uvjete poslovanja, i svako državno unapređenje’ ili ‘unapređenje’ uvjeta najbolje osjećaju. Stoga članove Radne skupine, uspiju li unaprijediti uvjete poslovanja bez ‘neposrednih proizvođača’, možemo nazvati – 14 veličanstvenih.

The post 14 VELIČANSTVENIH: Dužnosnici za bolje uvjete poslovanja, a među njima ni jednog poduzetnika appeared first on Lider Media.

Munjizino iskustvo: Menadžer može preuzeti posao tek kad vlasnik izađe iz direktorske kancelarije

$
0
0

Profesionalne menadžere ne treba dovoditi u tvrtke u trenucima kad one izuzetno loše stoje i bore se da zadrže glavu iznad vode. Čak ni kada značajno pada prodaja ili kad banke ne žele dati kolaterale niti kad je obiteljska tvrtka u značajnom uzletu, ni to nije dobar trenutak. Profesionalnog menadžera najbolje je uvesti u posao kada je obiteljska tvrtka u normalnoj poslovnoj konjunkturi i prepustiti mu upravljačke palice, ispričao je svoju stranu te priče Dragan Munjiza izvršni direktor u Loniji, obiteljskoj tvrtki u kojoj radi kao profesionalni menadžer.

Prema Munjizinim riječima, najbolji je pokazatelj koliko je vlasnik ili osnivač spreman prepustiti tvrtku profesionalnom menadžeru – onaj najbanalniji.

Ako prepuste svoju kancelariju, najveću i najvažniju u tvrtki, onda misle ozbiljno, ako ne, onda znamo da neće lako prepustiti posao i upravljanje u punom obujmu – poručio je Munjiza koji, kako sam kaže, ima 28 godina iskustva rada na upravljačkim pozicijama za osnivače obiteljskih tvrtki. Počeo je s Emilom Tedeschijem s 24-25 godina, a kasnije je radio i kao predsjednik Uprave Konzuma.

– Danas imam privatnu konzultantsku tvrtku i iznajmljujem se drugim kompanijama, fakturiram račune, lakše im je  sa mnom raskinuti ugovor nego da sam menadžer zaposlenik tvrtke – rekao je Munjiza i odmah krenuo sa savjetima. Nikada se, kaže, ne smatrajte dijelom obitelji, niti bratom niti sestrom djece osnivača kompanije. Tako se on prvi put spotaknuo, dodaje, još u Atlanticu, pa kad je dobio premještaj u Srbiju što je odbio, izgubio je puno više od samog posla.

– Jedan od najvažnijih savjeta jest da kao profesionalni menadžer dobro promislite što potpisujete, da sam ja potpisao reviziju koju je sastavila Discordia u Agrokoru i ja bih danas bio dijelom crne kronike i imao pravne posljedice – napomenuo je Munjiza.

Pravi profesionalni menadžer, naglasio je, isto tako ne smije bježati od neformalnih odluka ostalih članova obitelji koja je vlasnik tvrtke, njegov je savjet da se takve odluke ne suzbijaju nego da se zajedničkom komunikacijom i radom takve odluke formaliziraju što je više moguće.

The post Munjizino iskustvo: Menadžer može preuzeti posao tek kad vlasnik izađe iz direktorske kancelarije appeared first on Lider Media.


Ivana Gažić: Našem su društvu potrebne jednake ekonomske mogućnosti

$
0
0
Gažić

Povodom Međunarodnog dana žena, Zagrebačka je burza organizirala skup “Zazvoni za ravnopravnost spolova” kako bi zajedno skrenuli pažnju na neravnopravan položaj žena u hrvatskom društvu i gospodarstvu.

– U razgovoru o pitanju prava žena, možemo krenuti od jednostavnih dokazanih tvrdnji da puna participacija žena povećava političku stabilnost, smanjuje vjerojatnost sukoba i povećava BDP. U ekonomskom smislu, prema dostupnim istraživanjima, zastupljenost žena u upravljačkim tijelima povećava profitabilnost (ROE) za 35 posto, te kreira 34 posto veću vrijednost za dioničare, istaknula je Ivana Gažić, predsjednica Uprave ZSE.

Međutim, naša stvarnost potpuno je drugačija: zaposlenost žena u EU je porasla za 6 posto u proteklih 10 godina i trenutno iznosi 66 posto, razlike po zemljama članicama su velike. Primjera radi, u Hrvatskoj, osim što je aktivnost stanovništva niska (51 posto ukupnog aktivno, od toga 45 posto žena i 57 posto muškaraca), niža je i zaposlenost, te iznosi 58 posto za žene, dok je u Sloveniji taj postotak čak 73 posto. Međutim, za svoj rad U EU žene su plaćene 9 posto manje za ista radna mjesta nego muškarci. Svjetski prosjek je 16 posto niža plaća za isto radno mjesto, nastavlja Gažić.

Glavni pokazatelji u kojima žene zaostaju su participacija u ranoj snazi i zaposlenost, zastupljenost u tehničkim i profesionalnim poslovima, te vodećim pozicijama, jednakost plaće i neplaćeni rad. Kao glavne prepreke većoj zaposlenosti ne ističu se nedostupnost obrazovanja, već manjak fleksibilnosti radnog vremena, rada od kuće te skrbi o djeci. Bitno je napomenuti da hrvatski radni propisi uopće ne percipiraju potrebu fleksibilnosti radnog vremena, pa su modeli poput rada od kuće u potpunosti nepokriveni. Skrb od djeci i dalje je neprimjerena uvjetima u kojima se poslovanje danas odvija.

Što se tiče žena u hrvatskom društvu, podaci su također zabrinjavajući. Sutkinje su na sudovima u Hrvatskoj zastupljene kako slijedi: 73 posto općinski sudovi, 63 posto županijski sudovi, 40 posto Vrhovni sud, te 23 posto Ustavni sud. U Saboru nas predstavlja 12 posto zastupnica, a u Vladi 20 posto ministrica. Od svih liječnika koji nas liječe, 62 posto su žene, a na 55 ravnateljskih pozicija, tek ih je 8. Žene su podzastupljene ili krivo predstavljene u medijima, pa na primjer kada se govori o ekonomskim ili političkim temama, u svega 12 posto slučajeva govore žene.

McKinsey je u svojem velikom istraživanju iz 2015. godine izračunao da bi se do 2025. godine punom uključenošću žena u radnu snagu, svjetski BDP mogao povećati za 28 bilijuna dolara što je ekvivalent američke i kineske ekonomije zajedno. U skromnijoj varijanti, kada bi sve zemlje dosegle status najbolje u svojoj regiji po uključenosti žena, ekonomija bi do 2025. godine mogla porasti 12 bilijuna dolara, što bi bilo dvostruko povećanje u odnosu na scenarij po trenutnim stopama rasta.

Ono što se međutim ističe, jest da je nemoguće postići veću uključenost žena u poslovni svijet bez mjera koje uključuju sve aspekte njihovih života, njihovo sudjelovanje u društvu i političku aktivnost.

Da bi se ovo postiglo, mjere trebaju biti fokusirane na 4 područja, od kojih je samo jedno vezano uz radno okruženje.

Jednakost u radnom okruženju gdje je najvažnije riješiti probleme nesvjesne nepristranosti kod zapošljavanja, unaprjeđivanja i nagrađivanja. Primjer je sudjelovanje žena u filharmonijskim orkestrima u Americi 1970. godine od svega pet posto. Kada su uvedene „slijepe“ audicije iza zavjese, vjerojatnost da žena bude primljena u orkestar povećala bi se za 50 posto, te je do danas participacija žena u orkestrima povećana na 30 posto. Brojna su istraživanja provedena vezano uz fenomen: „The only one experience“ odnosno činjenice da ako je žena sama vrlo teško može promijeniti način odlučivanja u kompaniji. Istraživanja su pokazala da je „čaroban“ broj tri – odnosno kada se na najvišim upravljačkim pozicijama nalaze barem tri žene, one tvore kritičnu masu potrebnu da se stvari zaista promijene. I u konačnici, više od 50 posto žena izjavljuje da su svakodnevno izložene diskriminaciji ili mikroagresiji kao što je npr. obraćanje ženama kao niže rangiranima nego što zaista jesu, percepcija više rangiranih žena kao agresivnih i nametljivih i slično. Primjeri su bezbrojni, a doživjela sam ih i sama u svojem poslovnom životu, navodi Gažić.

Foto: zse-blog.info

Našem je društvu potrebno: jednakost u dostupnosti usluga i jednake ekonomske mogućnosti kao što su planiranje obitelji, zastupljenost u tehničkim zanimanjima, financijska i digitalna inkluzija; jednaka razina pravne zaštite i politički glas; te fizička sigurnost i autonomija koja podrazumijeva i nultu stopu tolerancije na nasilje nad ženama, zaključuje Gažić.

The post Ivana Gažić: Našem su društvu potrebne jednake ekonomske mogućnosti appeared first on Lider Media.

B2Run ove sezone u Splitu, Rijeci, Osijeku i Zagrebu

$
0
0

Poslovna utrka HT B2Run ove će se, pete godine za redom, trčati u četiri hrvatska grada – Splitu (25.4.), Rijeci (23.5.), Osijeku (12.6.) i Zagrebu (3.10.).

Danijela Somek, članica organizacijskog odbora utrke, i Nina Išek Međugorac, direktorica korporativnih komunikacija Hrvatskog Telekoma istaknule su kako utrka ove godine ima humanitarni karakter. Mjerit će se najbrže prolazno vrijeme svih trkača u četiri grada, a u gradu koji pobijedi HT će provesti program digitalnog opismenjavanja lokalnog stanovništva.

 

Do sada je, prethodnih godina, utrku istrčalo više od 8.500 trkača iz više od 500 domaćih i stranih kompanija, a ove se godine očekuje 10.000 i više trkača.

The post B2Run ove sezone u Splitu, Rijeci, Osijeku i Zagrebu appeared first on Lider Media.

Zagrebački velesajam osvojio e-natječaj za WorldSkills Croatia 2019

$
0
0
WorldSkills

Na javnom natječaju Agencije za strukovno obrazovanje Zagrebački velesajam d.o.o. osvojio je posao cjelokupne produkcije najvećeg Državnog natjecanja učenika strukovnih škola u ovom dijelu Europe – WORLDSKILSS CROTIA 2019.

U cilju promocije i popularizacije strukovnog obrazovanja i zanimanja, a temeljeno na osuvremenjenom konceptu prema Euroskills i Worldskills standardima, u natjecanju će sudjelovati 450 najboljih učenika.

Ukupan sadržaj Državnog natjecanja održat će se 27. i 28. ožujka ove godine u šest paviljona i na otvorenom prostoru Zagrebačkog velesajma odnosno na površini većoj od 20.000 četvornih metara.

U ovoj godini, kada obilježava 110-tu obljetnicu kontinuiranog rada i djelovanja, Zagrebački velesajam bilježi snažan i dinamičan rast poslovne aktivnosti, osvajajući nacionalne i međunarodne projekte od izuzetnog značaja za gospodarstvo i razvoj grada Zagreb i Republike Hrvatske.

Mjesto suvremenog poslovanja i stručne komunikacije – cjelokupna produkcija WorldSkills Croatia 2019. slijed je uspješne realizacije najvećih projekata Zagrebačkog velesajma kao što su Svjetski kongres UFI, Svjetski SKAL kongres, Svjetska izložba EXPO u Lisabonu i drugi.

The post Zagrebački velesajam osvojio e-natječaj za WorldSkills Croatia 2019 appeared first on Lider Media.

Upoznajte četiri mlade nasljednice koje uspješno upravljaju obiteljskim tvrtkama

$
0
0
obitelji

Konferencija Budućnost obiteljskih tvrtki je završena s moćnim ženama koje su fantastičan primjer svih izjava i zaključaka koji su izvedeni na današnjoj konferenciji. Sve one su nasljednice koje uspješno upravljaju obiteljskim tvrtkama.

Petra Mesarić Horvat iz tvrtke IM COMP koja se bavi preradom i obradom stakla u uvodu je rekla kako nije mislila da će raditi u obiteljskoj tvrtki, baš kao i ostale sudionice panela.

– Završila sam ekonomiju pa sam često za projekte i seminare na fakultetu uzimala obiteljsku tvrtku kao radni primjer pa sam putem toga zapravo polako naučila i ušla u tvrtku. Iako su me roditelji cijelo vrijeme pripremali za tu ulogu u tvrtki, iznenadilo ih je kad sam u nekom trenutku počela za to pokazivati interes – rekla je Mesarić Horvat i dodala da je prije obiteljske tvrtke radila u jednoj drugoj firmi kako bi stekla potrebno iskustvo.

Moja obitelj nikad nije očekivala da ću se priključiti obiteljskoj tvrtki, svi su mislili da ću krenuti modnim vodama jer mi je mama dizajnerica. Ipak, nakon završetka fakulteta odlučila sam se za posao u SPAR-u kao pripravnik, ali sam nakon dvije godine ipak završila u obiteljskoj firmi. Htjela sam raditi na mjestu gdje se mogu baviti cijelim sustavom, a ne samo djelićem poslovanja – kazala je Barbara Vuković iz tvrtke Metal Product, koja ima 30-ogodišnju tradiciju proizvodnje metala.

Druga generacija tvrtke CARTA koja se bavi proizvodnjom vreća za prehrambenu, poljoprivrednu i građevinsku industriju je Vedrana Tomljenović.

– Mi smo još uvijek mlada tvrtka, tek sedam godina imamo vlastitu proizvodnju. Od prvog dana poslovanja sam uključena u sve procese poslovanja, što mi predstavlja veliko zadovoljstvo – rekla je Tomljenović.

Još jedna pripadnica druge generacije u obiteljskoj tvrtki je i Ana Bilić iz poliklinike Bilić Vision, koja radi kao direktorica marketinga u poliklinici.

– Birala sam između dizajna i ekonomije i na nagovor mame sam se odlučila za ekonomiju jer je puno širi opseg djelovanja i moram reći da nisam pogriješila – rekla je Ana Bilić. Dolaskom u tvrtku okrenula se digitalnom marketingu pa danas više od 50 posto pacijenta dolazi do njih putem digitalnih kanala.

Sve sudionice panela su se složile kako je za obitelj teško raditi, ali da im to svima ipak predstavlja veliko zadovoljstvo. Također, kazale su kako je teško odvojiti poslovni i obiteljski život, ali da se ipak snalaze, jer ‘obitelj je obitelj‘.

Sve one su nove generacije koje tek dolaze, sve su mlade, pune znanja i sve su došavši na svoje nove pozicije u obiteljske tvrtke te tvrtke na neki način i unaprijedile. Sve one pokazuju da mlada i stara škola mogu zajedno. S jedne strane iskustvo s druge mladost i teško se može pogriješiti.

The post Upoznajte četiri mlade nasljednice koje uspješno upravljaju obiteljskim tvrtkama appeared first on Lider Media.

Željka Laslavić: Spuštanje hotelskih cijena neće spasiti sezonu nego upropastiti turizam

$
0
0
turizam

Nakon izravnih poruka njemačkog turoperatora TUI-ja s ITB sajma u Berlinu, hrvatskim hotelijerima, da ove sezone spuste cijene za 10 do 15 posto, Lider je na društvenim mrežama objavio anketu, u kojoj se opredijelilo više od sto sudionika. Oko 60 posto naših čitatelja i pratitelja podržava spuštanje cijena, a 40 posto je protiv toga. Znači mišljenja su gotovo pa podijeljena.

Naime, s berlinskog sajma mogu se iščitati prvi signali prodaje za nadolazeću sezonu. Tako su hrvatski novinari izvijestili da popularnost Hrvatske pada te da buking za Tursku raste za više od 50 posto. Objavili su i poruke njemačkih turoperatora,  predstavnika TUI-ja, hrvatskim hotelijerima, da snize cijene za 10 do 15 posto zbog brzorastuće konkurencije na Mediternu (Turske, Grčke, i Egipta). Na to su prvi ljudi hrvatskog turizma, ministar Gari Cappelli i direktor HTZ-a Kristian Staničić odgovorili protu-porukom: Nemojte!

Koga bi hrvatska turistička industrija trebala poslušati, hrvatskog ministra ili njemačkog biznismena, TUI-jevog predstavnika Svena Gorrissena?

Valja uzeti u obzir da je gigantski TUI radio punom parom na povratku popularnosti Turske među njemačkom populacijom. TUI u Turskoj radi ozbiljan biznis i volumene, ima svoje resorte i veće marže nego u Hrvatskoj. Turska je uvijek bila jeftinija od Hrvatske jer cijela industrija počiva na državnim subvencijama, kako u hotelijerstvu, tako i u avioprijevozu. A Nijemci vole cjenovno dobro proći. Razvoj hrvatskog i turskog turizma neusporediv je i leži na sasvim drukčijim poslovnim principima i tržišnoj logici. Zbog čega bi posezali za istim alatima za privlačenjem turista kao Turska koja se u međuvremenu suočavala s drastičnim padom vrijednosti lire i ostalim  problemima s kojima Hrvatska nije?

O povratku Grčke, Turske i Egipta priča se već dvije godine. Sada se to realno i dogodilo. Jesmo li se za to adekvatno pripremili? Baš i ne. Dok su konkurenti stagnirali mi smo ostvarivali viškove noćenja, ali su nam paralelno rasli i kapaciteti u privatnom smještaju koji radi po privilegiranim poreznim stopama. Te stvari nam sada dolaze na naplatu.

Prema izjavama hotelijera, trenutno ne postoje problemi u bukingu za prvih šest mjeseci, štoviše buking je porastao, ali u vrhuncu sezone je potražnja u ovom trenutku manja za dva do tri posto nego lani. Možda Nijemci i Britanci, svatko iz svojih razloga, ove godine kasnije bukiraju smještaj no praznih hotela u srpnju i kolovozu se ne treba se bojati. Znaju hotelijeri kojim će prodajnim alatima to nadoknaditi.

Nakon deset godina moramo priznati da je hrvatski turizam došao do kvalitativnog pomaka, zahvaljujući investicijama, ne bi li se približili cilju kvalitetnog, a ne masovnog turizma. Transformaciju smještajnih objekata pratilo je i dizanje cijena, a na tržištu postoji kritična masa koja je spremna to platiti. Tko se pripremio na povratak konkurencije i o tome razmišljao na vrijeme, taj ne strahuje od praznih kreveta jer ove godine stvari stoje bolje u boljim objektima, a lošije u lošijima. Paradoksalno, jedna od glavnih tema u Berlinu je ‘overtourism’, prekapacitiranost destinacija, koju i mi osjećamo posljednje dvije godine u špici sezone. Je li pametno u takvim okolnostima snižavati cijene? Ovog puta složit ću se s porukom čelnih ljudi turizma – bolje je napraviti korak dalje u ponudi, biti kreativan, maštovit i prepoznati želje i potrebe gostiju i to im naplatiti. To što se dio Nijemaca, koji u Hrvatskoj odsjedaju u istom hotelu još iz vremena bivše Jugoslavije, buni da im je skupo možda nije loš signal da se okrenemo jednoj novoj generaciji i strukturi gostiju.

Svi zaziru od autobusa punih Azijata no oni dolaze ionako i dolazit će u sve većem broju. Jest da kod nas ostaju kratko, ali ne gunđaju da im je Hrvatska preskupa. Bolji splitski i dubrovački hoteli su u svibnju i rujnu vrlo dobro popunjeni Azijatima i oni bi mogli popuniti rupe koje naprave Nijemci. Nakon dva mjeseca stagnacije vrlo se dobro pune i zagrebački hoteli, tim više što ove godine kreće priprema za predsjedanje Hrvatske Europskom unijom, kada će Zagreb postati glavnim gradom Europe, a to će svakako već ove godine osjetiti zagrebački hoteli, aerodromi i ukupna turistička ponuda metropole.

Kada pričamo o tome je li Hrvatska preskupa destinacija, treba  razlučiti kome? Nijemcima, Skandinavcima, Britancima, Slovencima nije, što se do sada već pokazalo. Hrvatima je skupa i to već neko dulje vrijeme. Da nema naše djedovine, Hrvata na hrvatskoj obali ljeti ne bi ni bilo jer si s postojećim životnim standardom ne možemo priuštiti kavu u Dubrovniku, a kamoli obiteljsku večeru i hotelski smještaj.

Možda ćemo ove godine malo ‘fasovati’ u nekim dijelovima godine, ali to nisu zabrinjavajući volumeni radi kojih bi trebali raditi strateški zaokret. Uostalom, dijelimo sudbinu sa puno jačim turističkim igračima poput Španjolske.  Jer ako sada popustimo i spustimo cijene, hoćemo li ih i kada moći vratiti? Ako krene panika i prvi hotelijer počne spuštati, povući će domino efektom i sve ostale. Koliko tužno bilo i zaslužuje kritiku, od turizma živimo pa hajde da ne režemo granu na kojoj sjedimo.

The post Željka Laslavić: Spuštanje hotelskih cijena neće spasiti sezonu nego upropastiti turizam appeared first on Lider Media.

Viewing all 8311 articles
Browse latest View live